Rajon-Botë

Rajon-Botë

Lajmet nga të gjitha kategoritë
  • image 20 Nëntor 2017 Rama-ambasadorëve: Më agresivë për tërheqjen e investimeve Në kuadër të programit Diplomacia Ekonomike, kryeministri Edi Rama ka zhvilluar paraditen e së dielës një takim me ambasadorët shqiptarë nëpër botë. Në fjalën e tij para diplomatëve, Rama e ka vënë theksin tek rritja e investimeve të...
  • image 19 Nëntor 2017 OBRM-PDUKM: Nuk do ta përkrahim Ligjin për dygjuhësi, sjellë ndarje të reja në shoqëri Sipas OBRM-PDUKM-së ndryshimet e propozuara në LIgjin për përdorimin e gjuhëve janë tërësisht jo kushtetuese. "Ligji për dygjuhësi është tërsisht jo kushtetues dhe në shumë nene i tejkalon kufinjtë e kushtetutës. Në përputhje me...
  • image 18 Nëntor 2017 Tahiri lë Shqipërinë, udhëton për në Gjermani Ish-ministri i Brendshëm Saimir Tahiri, person nën hetim nga prokuroria, ka udhëtuar drejt Gjermanisë, vend anëtar i hapësirës Shengen. Pas autorizimit të Parlamentit, gjykata vendosi kontroll banese, por jo bllokim të pasaportës për...
  • image 17 Nëntor 2017 Milo: Ambasadorët na bënë presion për të mos e burgosur Sali Berishën I ftuar në emisionin "Të Paekspozuarit" në News24, ish-ministri i Jashtëm, Paskal Milo tha se qeveritë shqiptare gjithmonë kanë qenë të ndikuara nga ambasadorët e huaj. Milo tregoi rastin e vitit 1998, kur u kërkua heqja e imunitetit ndaj...
  • image 16 Nëntor 2017 Tërmet në Dibër dhe Gostivar Tërmet me magnitudë të Rihterit prej 3.4 ballë është regjistruar sot në orën 11 e 45 minuta në rajonin qendror të Dibrës, njoftoi Observatori Sizmologjik pranë Fakultetit Matematiko-Natyror në Shkup. Epiqendra e tërmetit ka qenë 70 km...
  • image 16 Nëntor 2017 Paralajmërim amerikan: Rritet rreziku nga dhuna dhe jostabiliteti në Ballkan Rreziku nga dhuna e ripërtërirë dhe jostabilitetit politik në Ballkan është në rritje. Me këtë konstatim nis analiza e ekspertit amerikan Daniel Serwer, drejtor akademik për menaxhim të konfliktit në shkollën për studime të avancuara...
  • image 15 Nëntor 2017 Gjatë presidencës bullgare, Shqipëria do çelë negociatat me BE Pesidenti i Shqipërisë Ilir Meta ka pritur në një takim Zëvendëspresidenten e Bullgarisë Iliana Iotova, me të cilën ka biseduar për anëtarësimin e Shqipërisë në Bashkimin Europian. Presidenti Meta përshëndeti vizitën e Iotovas në...
  • image 14 Nëntor 2017 Talebanët vrasin të paktën 37 oficerë afganë sigurie Të paktën 37 oficerë të forcave afgane të sigurisë u vranë gjatë një sulmi të papritur nga talebanë të armatosur në disa zona në pjesën jugore dhe perëndimore të Afganistanit, njoftuan sot zyrtarët lokalë. "Një grup luftëtarësh...
  • image 14 Nëntor 2017 Zaev shpreson për gjetje të zgjidhjes për emrin me Greqinë Kryeministri i Maqedonisë, Zoran Zaev, tha mbrëmë se shpreson se Shkupi dhe Athina së shpejti mund ta gjejnë zgjidhjen për kontestin e gjatë me dekada lidhur me çështjen e emrit. Greqia argumenton se emri Maqedoni implikon pretendime...
  • image 14 Nëntor 2017 Kështu tentoi të ikë nga Koreja e Veriut ushtari i Kim Jong Un Një ushtar i Koresë së Veriut, i vendosur në zonën e demilitarizuar të ruajtur nën masa të rrepta, mori guximin dhe u arratis nga vendi komunist. Ai dezertoi duke u larguar për në Korenë e Jugut. Por gjatë tentativës u qëllua dy herë...
H M M E P S D
  1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30