Rajon-Botë - Të gjitha lajmet e datës: 20190910

Rajon-Botë - Të gjitha lajmet e datës: 20190910

Lajmet nga të gjitha kategoritë
  • image 21 Shtator 2019 Miliona fëmijë nga 156 shtete protestojnë ndaj ndryshimeve klimatike Një thirrje e nisur nga adoleshentja suedeze, Greta Thunberg, vitin e kaluar, ka treguar rezultat këtë të premte. Miliona protestues, shumica fëmijë, kanë protestuar në 156 shtete kundër ndryshimeve klimatike, transmeton KTV. Protestuesit...
  • image 20 Shtator 2019 Amerika Jugore ka humbur 3 miliardë zogj nga viti 1970 Amerika Jugore ka humbur rreth 3 miliardë zogj nga viti 1970, kanë thënë shkencëtarët, të gjeturat e të cilëve flasin për një krizë të madhe ekologjike. Në një artikull të publikuar në revistën Shkenca, ekspertët kanë thënë se...
  • image 20 Shtator 2019 Saimir Tahiri nuk shkon në burg Gjykata e Krimeve të Rënda ka marrë vendimin për Saimir Tahirin. Ish-ministri nuk shkon në burg, por do të jetë për 3.4 vjet në shërbim prove, transmeton Top Channel. Gjykata ka pranuar vetëm akuzën e "shpërdorimit të detyrës", duke e...
  • image 19 Shtator 2019 Vritet avokati i njohur në stilin mafioz Vrasja me stil mafioz e një avokati të njohur në Amsterdam ka tronditur mbarë Holandën. Avokati po ndiqte një çështje droge dhe dyshimet e para bien mbi krimin e organizuar, që sipas policisë lokale ka kaluar çdo limit.Një avokat holandez...
  • image 18 Shtator 2019 Shqipëria në krye të dy nismave rajonale, Xhaçka kërkon përfshirjen edhe të Kosovës Shqipëria ka marrë kryesimin e dy prej nismave rajonale, Ministerialin e Mbrojtjes së Evropës Juglindore (SEDM) dhe SHBA-Karta e Adriatikut, A-5. Ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka ka theksuar në mbledhjen e parë të Komitetit Drejtues...
  • image 17 Shtator 2019 Brexiti nuk shtyhet, Johnson optimist pas takimit me Junckerin Kryeministri Britanik, Boris Johnson është shprehur optimist lidhur me një progres të mundshëm në bisedimet për Brexit me liderët e Bashkimit Europian. Ai po mban një drekë pune me presidentin në largim të Komisionit Europian, Jean Claude...
  • image 16 Shtator 2019 Parashikohet rritje e konsiderueshme e çmimit të naftës Çmimi i naftës pritet që të rritet pas sulmeve të fundjavës mbi dy fabrikat kryesore të përpunimit të saj në Arabinë Saudite, derisa analistët kanë thënë se një fuçi nafte do të ofrohet për pesë deri në dhjetë dollarë më...
  • image 15 Shtator 2019 SHBA-ja fajëson Iranin për sulmet në rafineritë e naftës Shtetet e Bashkuara kanë fajësuar Iranin se qëndron prapa sulmeve me dronë, që shkatërruan pothuajse gjysmën e kapacitetit të prodhimit të naftës të Arabisë Saudite. Sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo tha se Teherani ka...
  • image 15 Shtator 2019 Fillojnë hetimet për korrupsion ndaj zëvendëskryeministrit belg Prokuroria e Brukselit ka hapur një hetim kundër zëvendëskryeministrit belg, njëkohësisht ministër i Jashtëm dhe i Mbrojtjes në largim, Didier Reynders, komisioner i propozuar për Drejtësinë në ekzekutivin e ri të Bashkimit...
  • image 14 Shtator 2019 Merkel: Gjermania përkrahu Shqipërinë në NATO, do ta përkrahë edhe në BE Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, është pritur të premten në Berlin në një takim nga kancelarja Angela Merkel, në kuadër të procesit të hapjes së negociatave mes Shqipërisë dhe Bashkimit Evropian. Shefi i Qeverisë ka zhvilluar një...
H M M E P S D
      1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29