Rajon-Botë - Të gjitha lajmet e datës: 20190910

Rajon-Botë - Të gjitha lajmet e datës: 20190910

Lajmet nga të gjitha kategoritë
  • image 21 Dhjetor 2019 Rusia dhe Kina vendosin veto ndaj ndihmave ndërkufitare në Siri Rusia dhe Kina kanë vendosur veto ndaj zgjatjes së vendimit të Këshillit të Sigurimit (KS) të OKB-së të vitit 2014 që parasheh ndihma ndërkufitare në Siri. Vendimin i cili duhej të zgjatej deri në fund të vitit, pas negociatave të...
  • image 20 Dhjetor 2019 Sipas OBSH’së, fushata antiduhan po jep rezultate Numri i konsumuesve meshkuj të duhanit ka shënuar rënie për të parën herë, thotë Organizata Botërore e Shëndetësisë duke e cilësuar këtë një arritje të rëndësishme në përpjekjet kundër varësisë vdekjeprurëse nga duhani. Numri...
  • image 19 Dhjetor 2019 Kush janë 18 gjyqtarët e Gjykatës së Posaçme, çfarë vendosi KLGJ-ja Këshilli i Lartë Gjyqësor ngriti në detyrë 12 gjyqtarë të Gjykatës së Shkallës së Parë për Krime të Rënda dhe 6 të Gjykatës së Apelit, duke i bërë ata gjyqtarë të posaçëm. Gjykata e Posaçme dhe Gjykata e Posaçme e Apelit...
  • image 17 Dhjetor 2019 Gjermania me strategji të reja për të marrë punëtorë të kualifikuar Qeveria e kancelares Angela Merkel diskutoi të hënën me zyrtarët gjermanë të biznesit dhe të sindikatave strategjitë për tërheqjen e punëtorëve me aftësi profesionale nga jashtë Bashkimit Evropian, në kushtet kur vendi po përpiqet të...
  • image 16 Dhjetor 2019 Detaje të reja nga vrasja e policit malazez Tre persona nga Kosova janë arrestuar lidhur me vrasjen e policit kufitar të Malit të Zi, Milutin Lekovic, 41 vjeçar Siç njoftojnë mediat malazese, ky u plagos dje në Igalo gjatë detyrës. Sulmi ndodhi rreth orës 13:30, me rastin e ndalimit...
  • image 15 Dhjetor 2019 Kina anulon disa tarifa tregtare ndaj SHBA-së Kina ka anuluar disa tarifa ekonomike në mallrat e Shteteve të Bashkuara, vendim që do të hyntë në fuqi më 15 dhjetor, për shkak të fazës së parë të marrëveshjes tregtare midis dy vendeve të premten. Tarifat e vendosura nga Kina për...
  • image 14 Dhjetor 2019 Italia përfshihet nga stuhi të forta, në Milano nis bora E premtja solli një stuhi të fortë në disa pjesë të vendit fqinj. Kushtet atmosferike detyruan mbylljen e shkollave në Romë e Napoli. E mbiquajtur " Santa Lucia", sipas emrit të shenjtores që kujtohet në 13 dhjetor, stuhia pritet të...
  • image 13 Dhjetor 2019 Kryeministri bullgar flet për NATO-n: Kosova është pas nesh Kryeministri bullgar Boyko Borisov, sot në Bruksel është shprehur se NATO është garantuesi i vetëm i sigurisë në rajonin e Ballkanit. "Unë nuk dua të komentoj NATO-n, pasi Krimea është në të majtë në Detin e Zi, Stambolli është në...
  • image 12 Dhjetor 2019 Shefi i OKB-së fton ekonomitë e mëdha të angazhohen më shumë për klimën Shefi i Kombeve të Bashkuara, Antonio Guterres, u bëri thirrje ekonomive të mëdha botërore, të bëjnë angazhime më serioze për të ulur emetimet e gazrave serë. "Ne kemi nevojë që emituesit e mëdhenj të kuptojnë se roli i tyre është...
  • image 11 Dhjetor 2019 "Pasaportat e arta", Shqipëria paralajmërohet për rikthimin e vizave Shqipëria paralajmërohet për herë të dytë nga Komisioni Evropian për rikthimin e vizave. Kësaj radhe nuk është krimi i organizuar shqiptar që paraqitet si pretekst nga Holanda, por "pasaportat e arta" për biznesmenët e huaj.
H M M E P S D
 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31