Rajon-Botë - Të gjitha lajmet e datës: 20190910

Rajon-Botë - Të gjitha lajmet e datës: 20190910

Lajmet nga të gjitha kategoritë
  • image 26 Shtator 2019 Jacques Chirac vdes në moshën 86-vjeçare Presidenti i 22-ë i Republikës së Francës, Jacques Chirac (Zhak Shirak), ka ndërruar jetë sot në moshën 86-vjeçare. Lajmin për vdekjen e ka konfirmuar dhëndri i tij Frederic Salat-Baroux. Në vitin 2010, Chirac ka qenë i shtruar në...
  • image 25 Shtator 2019 Mbahet tryeza e OSBE-së për reformën zgjedhore, merr pjesë dhe opozita OSBE do të mbajë sot tryezën për reformën zgjedhore. Konferenca me temë "Të mohuar nga sistemi: ngritja e një sistemi gjithëpërfshirës për mbrojtjen e demokracisë" pritet të nisë në orën 09:30. Ambasadori, Bernd Borchardt, kryetar i...
  • image 24 Shtator 2019 Gjykata britanike vendos: Pezullimi i parlamentit ishte veprim i paligjshëm Vendimi i kryeministrit britanik, Boris Johnson, për të pezulluar punën e parlamentit, ishte veprim i paligjshëm. Kështu ka vendosur Gjykata Supreme e Britanisë së Madhe. Kryeministri Johnson e pezulloi punën e parlamentit për pesë javë...
  • image 23 Shtator 2019 Sërish tërmet: Lëkundje të forta godasin Shqipërinë, magnituda 4 Një tjetër tërmet është shënuar këtë të diel në Shqipëri. Sipas raportimeve të para flasin për një lëkundje me magnitudë 4 ballë. Mësohet se lëkundjet sizmike u regjistruan rreth orës 22.08 minuta, ndërkaq, epiqendra ka qenë...
  • image 22 Shtator 2019 Pas mesnate, Shqipëria goditet edhe tri herë nga tërmetet Ankthi po vazhdon në Shqipëri edhe në orë pas mesnate pasi është goditur edhe nga tri tërmete tjera duke çuar numrin e tërmeteve në 17 të tilla në 24 orët e fundit. Qendra Sizmologjike Mesdhetare ka njoftuar për tri tërmetet tjera që...
  • image 21 Shtator 2019 Miliona fëmijë nga 156 shtete protestojnë ndaj ndryshimeve klimatike Një thirrje e nisur nga adoleshentja suedeze, Greta Thunberg, vitin e kaluar, ka treguar rezultat këtë të premte. Miliona protestues, shumica fëmijë, kanë protestuar në 156 shtete kundër ndryshimeve klimatike, transmeton KTV. Protestuesit...
  • image 20 Shtator 2019 Amerika Jugore ka humbur 3 miliardë zogj nga viti 1970 Amerika Jugore ka humbur rreth 3 miliardë zogj nga viti 1970, kanë thënë shkencëtarët, të gjeturat e të cilëve flasin për një krizë të madhe ekologjike. Në një artikull të publikuar në revistën Shkenca, ekspertët kanë thënë se...
  • image 20 Shtator 2019 Saimir Tahiri nuk shkon në burg Gjykata e Krimeve të Rënda ka marrë vendimin për Saimir Tahirin. Ish-ministri nuk shkon në burg, por do të jetë për 3.4 vjet në shërbim prove, transmeton Top Channel. Gjykata ka pranuar vetëm akuzën e "shpërdorimit të detyrës", duke e...
  • image 19 Shtator 2019 Vritet avokati i njohur në stilin mafioz Vrasja me stil mafioz e një avokati të njohur në Amsterdam ka tronditur mbarë Holandën. Avokati po ndiqte një çështje droge dhe dyshimet e para bien mbi krimin e organizuar, që sipas policisë lokale ka kaluar çdo limit.Një avokat holandez...
  • image 18 Shtator 2019 Shqipëria në krye të dy nismave rajonale, Xhaçka kërkon përfshirjen edhe të Kosovës Shqipëria ka marrë kryesimin e dy prej nismave rajonale, Ministerialin e Mbrojtjes së Evropës Juglindore (SEDM) dhe SHBA-Karta e Adriatikut, A-5. Ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka ka theksuar në mbledhjen e parë të Komitetit Drejtues...
H M M E P S D
    1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30