Rajon-Botë - Të gjitha lajmet e datës: 20190910

Rajon-Botë - Të gjitha lajmet e datës: 20190910

Lajmet nga të gjitha kategoritë
  • image 20 Tetor 2010 Tirana edhe një hap deri te liberalizimi i vizave “Shqipëria është vetëm një hap larg nga liberalizimi i vizave dhe kam besim se ky hap do të merret shumë shpejt”;, ha presidenti i Bashkimit Evropian, Herman van Rompuy në Tiranë
  • image 20 Tetor 2010 Vendimi për pavarësinë e Kosovës u vërtetua nga GJND Shefja e diplomacisë amerikane, Hillary Clinton, ka deklaruar se Serbia dhe Kosova kanë mundësi që me ndërmjetësimin e BE-së të fillojnë dialogun për t'i zgjidhur problemet praktike ndërmjet tyre.
  • image 20 Tetor 2010 SHBA dhe Sllovakia, bashkëpunim rreth Ballkanit Shtetet e Bashkuara dhe Sllovakia janë zotuar të punojnë së bashku që t'i ndihmojnë vendet e Ballkanit, përkundër mosmarrëveshjeve që kanë rreth Kosovës
  • image 20 Tetor 2010 BE nuk importon konflikte Nëpërmes një video mesazhi, presidenti i Bashkimit Evropian, Herman Van Rompuy, deklaroi se Brukseli kërkon të shohë reforma të plota, zhvillim të demokracisë dhe raporte të mira fqinjësore në Ballkan, pasi që nuk do të tolerohet...
  • image 19 Tetor 2010 Rompuy: Gjeni zgjidhje për kontestin e emrit Presidenti i Bashkimit Evropian, Herman Van Rompuy porositi sot në Shkup se zgjidhja e emrit mbetet problem kryesor për fillimin e bisedimeve për anëtarësimin e Maqedonisë në Union
  • image 19 Tetor 2010 Takim trepalësh Sarkozy, Merkel dhe Medvedev Pas bisedimeve dypalëshe, presidenti francez Nicolas Sarkozy dhe kancelarja gjermane Angela Merkel, pritën në Deauville presidentin rus, Dmitry Medvedev në një takim tripalësh.
  • image 19 Tetor 2010 Van Rompuy të mërkurën në Tiranë, flet për reformat Presidenti i Bashkimit Evropian, Herman Van Rompuy nis të martën një turne ballkanik dyditor me vizitën e parë në Malin e Zi, për të vazhduar më pas në Maqedoni e të mërkurën në Bosnje dhe Shqipëri.
  • image 19 Tetor 2010 Spanja e përmbylli misionin ushtarak në Bosnje Spanja sot e përmbylli misionin ushtarak të saj në Bosnje, duke i dhënë fund pranisë ushtarake 18 vjeçare në këtë vend.
  • image 19 Tetor 2010 KE: Mali i Zi del nga recesioni Në Mal të Zi gjatë vitit ka pasur rritje graduale të Bruto Prodhimit Shoqëror, pas rënies prej 1.5 % në tremujorin e parë prodhimtaria industriale është rritur për 5.6 %, dhe kah fundi i vitit vendi po del nga recesioni, thuhet në...
  • image 19 Tetor 2010 Tadic kërkon bisedim në nivel ekspertësh Presidenti serb, Boris Tadic, ka thënë se Beograd se bisedimet ndërmjet Serbisë dhe Kosovës do të duhej të fillojnë në nivel më të ulët, dhe t'i trajtojnë çështjet që i prekin serbët dhe shqiptarët në Kosovë.

H M M E P S D
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30