Rajon-Botë - Të gjitha lajmet e datës: 20190910

Rajon-Botë - Të gjitha lajmet e datës: 20190910

Lajmet nga të gjitha kategoritë
  • image 18 Nëntor 2010 ">Obama nderon Merkelin me "Medaljen e Lirisë" Kancelarja gjermane Angela Merkel është nderuar nga presidenti amerikan Barack Obama me "Medaljen e Lirisë", dekoratën më të lartë civile të Shteteve të Bashkuara të Amerikës.
  • image 18 Nëntor 2010 Buhler takon ushtarakët serbë Komandanti i KFOR-it, gjeneral Erhard Byhler është takuar në Nish të Serbisë me shefin i Shtabit të Përgjithshëm të Forcave të Armatosura të Serbisë gjeneralin Miloje Miletic, për të shkëmbyer informata lidhur me forcën e sigurisë...
  • image 18 Nëntor 2010 NATO me strategji të re veprimi Në takimin e saj të 18 dhe 19 nëntorit në Lisbonë NATO pritet të miratojë një strategji të re, e cila do ta bëjë këtë aleancë edhe më mobile. Përse i duhet NATO-s një strategji e re? Strategjia ekzistuese u miratua në vitin 1999,...
  • image 17 Nëntor 2010 Biden fton Senatin të ratifikojë marrëveshjen START Nënpresidenti i Shteteve të Bashkuara Joe Biden tha se dështimi i Senatit për të mos miratuar menjëherë marrëveshjen e re me Rusinë për armatim bërthamor mund ta rrezikojë sigurinë kombëtare.
  • image 15 Nëntor 2010 Polonia ndaloi pirjen e duhanit Ndalimi i duhanit në shumicën e vendeve publike ka hyrë në fuqi në Poloni. Ligji parasheh që në shkolla, spitale dhe në klubet sportive duhanpirësit duhet të dalin jashtë ndërtesës.

  • image 15 Nëntor 2010 Shqiptarët e Maqedonisë e duan regjistrimin në korrik Shqiptarët e Maqedonisë protestuan para Parlamentit në Shkup, kundër Ligjit për regjistrimin e popullsisë, i cili ka nxitur shqetësime nga opozita për mundësitë e manipulimit të procesit të regjistrimit me popullsinë dhe diasporën...
  • image 14 Nëntor 2010 Berlusconi mund të përballet sërish me votëbesim Pas javësh të tëra grindjeje në koalicionin e vet, kryeministri italian Silvio Berlusconi foli për mundësinë e një votëbesimi. Pas miratimit të buxhetit të shtetit, në javët e ardhshme do të verifikoj besimin ndaj qeverisë sime,...
  • image 13 Nëntor 2010 Lirohet nobelistja nga Birmania Është liruar nga arresti shtëpiak udhëheqësja pro-demokracisë së Birmanisë, Aung San Suu Kyi. Policia hoqi barrikadat jashtë shtëpisë së saj duke i dhënë fund kështu masës për gruan që ka marrë çmimin Nobel për Paqen në vitin...
  • image 12 Nëntor 2010 Tadic kërkon kompromis historik shqiptaro-serb Kreu i shtetit serb i bëri këto komente në një intervistë për të përditshmen "Vecernje Novosti". "Në kërkim të kompromisit ne jemi të gatshëm të bisedojmë me shqiptarët për të gjitha problemet që na shqetësojnë në Kosovë", tha...
  • image 12 Nëntor 2010 Bullgaria mbyll shtatë ambasada për shkak të buxhetit Deri në pranverë për shkak të kursimeve buxhetore Bullgaria do t'i mbyllë shtatë ambasada, paralajmëroi ministri i Jashtëm, Nikola Mladenov.
H M M E P S D
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28