Rajon-Botë - Të gjitha lajmet e datës: 20190912

Rajon-Botë - Të gjitha lajmet e datës: 20190912

Lajmet nga të gjitha kategoritë
  • image 04 Gusht 2019 Aktivistja opozitare ruse ndalohet nga autoritetet Aktivistja opozitare ruse Lyubov Sobol, është ndaluar nga autoritetet ruse në Moskë, para mbajtjes së protestës për zgjedhje të lira. Lyubov Sobol, e cila ishte në grevë uri, është ndaluar gjatë rrugës për në protestë nga policia....
  • image 03 Gusht 2019 Kosova ndër vendet e para në pranimin e ish-luftëtarëve të ISIS Specialisti i Departamentit të Shtetit për kundërterrorizmin Nathan Tales e rendit Kosovën ndër vendet që kanë pasur sukses në trajtimin e luftëtarëve të kthyer nga ISIS. Koordinatori amerikan për kundërterrorizmin, ambasadori Nathan A....
  • image 02 Gusht 2019 SHBA-ja dhe Rusia lënë Traktatin Bërthamor, frikë për garë të re armësh Një marrëveshje e rëndësishme bërthamore, që eliminoi një klasë të tërë raketash, mori fund të premten, pasi Shtetet e Bashkuara dhe Rusia u tërhoqën zyrtarisht nga traktati 31-vjeçar. Traktati i Forcave Bërthamore me Rreze të Mesme...
  • image 02 Gusht 2019 Nisi aplikimi i ndalimit të burkas në Holandë Ndalimi i mbulimit me burka në Holandë ende nuk ka hyrë mirë në fuqi, kur në disa institucione tregohet mungesë vullneti për zbatimin e ligjit. Sidoqoftë, kjo nuk do të thotë që tema nuk është e rëndësishme në vend. Shumica e...
  • image 31 Korrik 2019 SHBA-ja e fton Gjermaninë t'i bashkohet misionit në Ngushticën e Hormuzit Shtetet e Bashkuara i kanë kërkuar zyrtarisht Gjermanisë, që të bashkohet me Francën dhe Britaninë në një mision, për të siguruar Ngushticën e Hormuzit, dhe për të luftuar agresionin iranian, tha të martën, ambasada amerikane në...
  • image 30 Korrik 2019 Serbia e ka dorëzuar kërkesën për ekstradimin e Tomor Morinës Serbia e ka paraqitur pranë autoriteteve të Maqedonisë së Veriut, kërkesën për ekstradimin e ish-pjesëtarit të UÇK-së, Tomor Morina, i arrestuar nga policia maqedonase, në bazë të një fletë-arresti të lëshuar nga INTERPOL-i, me...
  • image 29 Korrik 2019 Shqipëria synon ta ndjekë shembullin e Kosovës në ekstradimin e gylenistëve Shqipëria kërkon të ndjekë shembullin e Kosovës për rastin e ekstradimit të gylenisëtve në Turqi. Agjencia turke e lajmeve "Anadolu Agency" dhe ajo greke "ANA" iI i janë referuar ministrit të Brendshëm të Turqisë, Suleyman Soylu, i cili...
  • image 28 Korrik 2019 Ministri i Brendshëm turk: Qasja e Ramës ndaj "gylenistëve" më bëri të lumtur "Miqësia të cilën Edi Rama ka krijuar me presidentin tonë Recep Tayyip Erdogan, si dhe bashkëpunimi të cilin e zhvillojnë, shkakton arritjen e një momentumi shumë të rëndësishëm qoftë në aspektin e shtetit qoftë në nivel të...
  • image 27 Korrik 2019 Rumania bllokon dërgesat ushtarake nga Rusia në Serbi Rumania ka njoftuar se ka bllokuar një dërgesë me pajisje ushtarake nga Rusia në Serbi më herët gjatë këtij muaji, për shkak të sanksioneve ndërkombëtare kundër Moskës. Në një deklaratë të lëshuar më 26 korrik, ministria e...
  • image 26 Korrik 2019 Palestina pezullon të gjitha marrëveshjet me Izraelin Autoriteti kombëtar palestinez vendosi që të pezullojë të gjitha marrëveshjet e nënshkruara me Izraelin. Një komitet i posaçëm do të krijohet për të konkretizuar vendimin. Lajmi u konfirmua nga presidenti Abu Mazen gjatë një takimi...
H M M E P S D
 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31