Rajon-Botë - Të gjitha lajmet e datës: 20190912

Rajon-Botë - Të gjitha lajmet e datës: 20190912

Lajmet nga të gjitha kategoritë
  • image 13 Gusht 2019 Punëkërkuesit shqiptarë ndër më të pashkolluarit në Evropë Në tre shtete në Evropë, punëdhënësit vuajnë më shumë për të gjetur fuqi punëtore me arsim të mesëm apo të lartë. Në vend të parë është Portugalia, ku 50 për qind e forcës së aftë për punë, nga mosha 15 deri në 64 vjeç,...
  • image 13 Gusht 2019 Arrestohet sulmuesi me thikë në Sidnej Një burrë i armatosur është arrestuar në qendër të Sidnejt, pasi ka therur me thikë një grua edhe më pas është ndaluar në rrugë nga këmbësorët, ka thënë policia. Policia ka thënë se ky person ka tentuar të kryejë edhe sulme...
  • image 12 Gusht 2019 144 shtetas të Shqipërisë iu bashkuan ISIS-it Një raport i përgatitur në vitin 2018 nga agjencitë e sigurisë jep një tablo të qartë se sa shtetas të Shqipërisë luftuan për Shtetin Islamik në zonat e konfliktit në Siri dhe Irak. Sipas të dhënave, 144 persona nga Shqipëria iu...
  • image 12 Gusht 2019 Sot shënohet Dita Ndërkombëtare e Rinisë Dita Ndërkombëtare e Rinisë shënohet çdo vit më 12 gusht, datë kjo kur edhe u aprovua me një rezolutë të posaçme nga Asambleja e Përgjithshme e OKB-së në vitin 1999. Shënimi i kësaj dite synon promovimin e aktiviteteve për të...
  • image 11 Gusht 2019 Richard Gere dhe Mateo Salvini përplasen për anijet e migrantëve Ylli i Hollivudit, Richard Gere, i ka bërë thirrje qeverisë italiane të ndihmojë migrantët të cilët kanë ngecur për më shumë se një javë në një anije bamirësie spanjolle, në detin e Mesdheut. Qeveria italiane duhej të ndalojë...
  • image 10 Gusht 2019 SHBA-ja sërish kërcënon me tërheqjen e trupave nga Gjermania Ambasadori amerikan në Gjermani, Richard Grenell, foli për investimin e ulët të Berlinit në mbrojtje, duke thënë se kjo është "fyese", si dhe përsëriti kërcënimin e tërheqjes së trupave amerikane nga ky vend. "Aktualisht është në...
  • image 08 Gusht 2019 Britania do të përballet me mungesë ushqimi në rast të Brexitit pa marrëveshje Rrjetet e shitjes me pakicë, si "Tesco" kanë paralajmëruar se largimi nga Bashkimi Evropian më 31 tetor pa një marrëveshje transicioni, do të ishte problematik, pasi që shumica e produkteve të freskëta importohen dhe depot janë të...
  • image 08 Gusht 2019 Trumpi viziton Teksasin dhe Ohajon pas sulmeve të rënda - u prit me protesta Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës ka vizituar Teksasin dhe Ohajon pas sulmeve të armatosura që u morën jetën 31 personave. Në Teksas 22 persona u vranë pasi u shenjestruan nga një njeri i armatosur, ndërsa në Ohajo u vranë 9...
  • image 07 Gusht 2019 Tanimë ka një vendim gjykate – me këtë përfundon beteja për ndërtesën ku ka lindur Hitleri Beteja shumëvjeçare për godinën, ku ka lindur Hitleri, më në fund ka mbaruar, njoftoi Ministria e Brendshme e Austrisë. Gjykata e Lartë austriake ka vendosur në anë të shtetit duke lënë shumën fillestare të ofruar prej saj për...
  • image 06 Gusht 2019 Më shumë se 50 të vdekur në protestat e burgjeve në Brazil Më shumë se 50 persona janë vrarë gjatë trazirave në një burg në veri të Brazilit. 16 prej të vdekurve thuhet se u është prerë koka. Ngjarja ka ndodhur në burgun e Altamiras. Incidenti është vazhdim i dhunës nëpër burgje të...
H M M E P S D
 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31