Rajon-Botë - Të gjitha lajmet e datës: 20190919

Rajon-Botë - Të gjitha lajmet e datës: 20190919

Lajmet nga të gjitha kategoritë
  • image 20 Nëntor 2010 Rasmussen e quan të suksesshëm Samitin e NATO-s Në Lisbonë të Portugalisë përfundoi samiti i krerëve të shteteve anëtare të NATO-s. Kreu i Aleancës, Anders Fogh Rasmussen, e cilësoi samitin si sukses shumë të madh.

  • image 20 Nëntor 2010 NATO në prag të tërheqjes graduale nga Afganistani Nga fillimi i vitit të ardhshëm NATO do të fillojë me tërheqjen e trupave të saj nga Afganistani. Kalimi i përgjegjësisë së sigurisë tek qeveria e Kabulit duhet të përfundojë deri në fund të vitit 2014, njoftoi sekretari i...
  • image 19 Nëntor 2010 Berisha merr pjesë në Samitin e NATO-s Kryeministri Sali Berisha po merr pjesë në samitin e nivelit të lartë të NATO-s, i cili do të mbahet në Lisbonë dhe në të cilin do të diskutohet për konceptin e ri strategjik të Aleancës.
  • image 19 Nëntor 2010 Jeremic: Prishtina s'është e gatshme për dialog Ministri serb i Punëve Jashtme, Vuk Jeremic, ka thënë se Prishtina nuk është e gatshme për dialog me Beogradin, të paktën derisa nuk i përfundon zgjedhjet parlamentare.
  • image 18 Nëntor 2010 SHBA mbështet perspektivën euroatlantike të Ballkanit Shefja e diplomacisë amerikane, Hillary Clinton ka theksuar se SHBA me aleatët janë zotuar t'u ndihmojnë vendeve të Ballkanit të arrijnë integrimin e plotë në komunitetin euroatlantik.
  • image 18 Nëntor 2010 ">Obama nderon Merkelin me "Medaljen e Lirisë" Kancelarja gjermane Angela Merkel është nderuar nga presidenti amerikan Barack Obama me "Medaljen e Lirisë", dekoratën më të lartë civile të Shteteve të Bashkuara të Amerikës.
  • image 18 Nëntor 2010 Buhler takon ushtarakët serbë Komandanti i KFOR-it, gjeneral Erhard Byhler është takuar në Nish të Serbisë me shefin i Shtabit të Përgjithshëm të Forcave të Armatosura të Serbisë gjeneralin Miloje Miletic, për të shkëmbyer informata lidhur me forcën e sigurisë...
  • image 18 Nëntor 2010 NATO me strategji të re veprimi Në takimin e saj të 18 dhe 19 nëntorit në Lisbonë NATO pritet të miratojë një strategji të re, e cila do ta bëjë këtë aleancë edhe më mobile. Përse i duhet NATO-s një strategji e re? Strategjia ekzistuese u miratua në vitin 1999,...
  • image 17 Nëntor 2010 Biden fton Senatin të ratifikojë marrëveshjen START Nënpresidenti i Shteteve të Bashkuara Joe Biden tha se dështimi i Senatit për të mos miratuar menjëherë marrëveshjen e re me Rusinë për armatim bërthamor mund ta rrezikojë sigurinë kombëtare.
  • image 15 Nëntor 2010 Polonia ndaloi pirjen e duhanit Ndalimi i duhanit në shumicën e vendeve publike ka hyrë në fuqi në Poloni. Ligji parasheh që në shkolla, spitale dhe në klubet sportive duhanpirësit duhet të dalin jashtë ndërtesës.

H M M E P S D
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28