Rajon-Botë - Të gjitha lajmet e datës: 20190919

Rajon-Botë - Të gjitha lajmet e datës: 20190919

Lajmet nga të gjitha kategoritë
  • image 08 Gusht 2019 Britania do të përballet me mungesë ushqimi në rast të Brexitit pa marrëveshje Rrjetet e shitjes me pakicë, si "Tesco" kanë paralajmëruar se largimi nga Bashkimi Evropian më 31 tetor pa një marrëveshje transicioni, do të ishte problematik, pasi që shumica e produkteve të freskëta importohen dhe depot janë të...
  • image 08 Gusht 2019 Trumpi viziton Teksasin dhe Ohajon pas sulmeve të rënda - u prit me protesta Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës ka vizituar Teksasin dhe Ohajon pas sulmeve të armatosura që u morën jetën 31 personave. Në Teksas 22 persona u vranë pasi u shenjestruan nga një njeri i armatosur, ndërsa në Ohajo u vranë 9...
  • image 07 Gusht 2019 Tanimë ka një vendim gjykate – me këtë përfundon beteja për ndërtesën ku ka lindur Hitleri Beteja shumëvjeçare për godinën, ku ka lindur Hitleri, më në fund ka mbaruar, njoftoi Ministria e Brendshme e Austrisë. Gjykata e Lartë austriake ka vendosur në anë të shtetit duke lënë shumën fillestare të ofruar prej saj për...
  • image 06 Gusht 2019 Më shumë se 50 të vdekur në protestat e burgjeve në Brazil Më shumë se 50 persona janë vrarë gjatë trazirave në një burg në veri të Brazilit. 16 prej të vdekurve thuhet se u është prerë koka. Ngjarja ka ndodhur në burgun e Altamiras. Incidenti është vazhdim i dhunës nëpër burgje të...
  • image 06 Gusht 2019 NATO thotë se është afër paqja për Afganistanin Sekretari gjeneral i NATO-s, Jens Stoltenberg, ka deklaruar se është një mundësi shumë e mirë që të vijë paqja për Afganistanin derisa po vazhdojnë bisedimet e amerikanëve me talibanët në Katar. Në një konferencë të përbashkët me...
  • image 05 Gusht 2019 Presidentja kroate mohon se e quajti Bosnjën vend islamik Presidentja kroate, Kolinda Grabar Kitaroviq, ka demantuar një shkrim në gazetën izraelite, "Jerusalem Post", në të cilën shkruante se gjatë takimit të saj me presidentin izraelit, kishte thënë se shteti fqinj kroat, Bosnja, kontrollohet...
  • image 05 Gusht 2019 Ambasadorja e re e SHBA-së në OKB, Kelly Knight Craft Kelly Knight Craft nga shteti Kentucky është zgjedhur ambasadore e SHBA-së në Kombet e Bashkuara. Ajo u konfirmua këtë javë në Senat falë një shumice të vogël. Demokratët vunë në dukje mungesën e përvojës në politikën e jashtme...
  • image 04 Gusht 2019 Pompeo: SHBA do të rikthejë demokracinë në Venezuelë Sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo ka deklaruar se vendi i tij do të bëjë gjithçka për të rikthyer demokracinë në Venezuelë. "Donald Trump ka thënë mjaft qartë, se ne do të bëjmë gjithçka që duhet për të siguruar që të...
  • image 04 Gusht 2019 Sulmuesi i armatosur lë të vrarë 20 persona në El Paso Një person i armatosur me pushkë ka hapur zjarr në dyqanin e njohur Walmart në El Paso të Teksasit të shtunën, duke lënë të vrarë 20 persona dhe plagosur 26 tjerë, deri në momentin kur u dorëzua para policisë. Shumë qytetarë ishin...
  • image 04 Gusht 2019 Aktivistja opozitare ruse ndalohet nga autoritetet Aktivistja opozitare ruse Lyubov Sobol, është ndaluar nga autoritetet ruse në Moskë, para mbajtjes së protestës për zgjedhje të lira. Lyubov Sobol, e cila ishte në grevë uri, është ndaluar gjatë rrugës për në protestë nga policia....
H M M E P S D
 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31