Rajon-Botë - Të gjitha lajmet e datës: 20190926

Rajon-Botë - Të gjitha lajmet e datës: 20190926

Lajmet nga të gjitha kategoritë
  • image 20 Janar 2020 Irani nuk e ka në plan t’i dorëzojë kutitë e zeza të aeroplanit të rrëzuar Në kohën kur trupat e 11 ukrainasve të vrarë nga rrëzimi i aeroplanit në Iran u kthyen në atdhe, hetuesi kryesor i aksidentit tha se republika islamike nuk do t'i dërgojë kutitë e zeza jashtë vendit për t'u analizuar. Agjencia shtetërore...
  • image 19 Janar 2020 Reshjet e mëdha të borës përfshijnë Kanadanë Lindore Qeveria federale e Kanadasë do t'i ndihmojë autoritetet lokale në rajonin Newfoundland në bregdetin e Oqeanit Atlantik për ta larguar sasinë e madhe të borës që ra në këtë zonë. Mijëra persona kanë mbetur pa energji elektrike dhe...
  • image 18 Janar 2020 Kanada i kërkon Iranit të dërgojë në Francë kutitë e zeza të avionit ukrainas Kryeministri kanadez, Justin Trudeau i kërkoi sot Teheranit të dërgojë kutitë e zeza të avionit të linjës ukrainase, goditur gabimisht më 8 janar nga Teherani, tek një laborator në Francë për analizë. "Vetëm disa vende si Franca kanë...
  • image 17 Janar 2020 Senati nis gjykimin e Trumpit Senati i Shteteve të Bashkuara ka filluar me gjykimin e presidentit Donald Trump, me leximin e neneve të procesit që mund të çojë në shkarkimin e presidentit, transmeton KTV. Kryetari i Komitetit të Inteligjencës në Dhomën e...
  • image 16 Janar 2020 Mikhail Mishustin, kryeministër i ri i Rusisë Kremlini bëri të ditur se presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, ka emëruar shefin e Shërbimit Federativ të Taksave, Mikhail Mishustin, për kryeministër të ri të Rusisë. Ky veprim erdhi vetëm pak orë pasi Dmitry Medvedev dhe qeveria e tij...
  • image 15 Janar 2020 Dhoma e Përfaqësuesve në SHBA sot voton për dërgimin e akuzave kundër Trumit në Senat Dhoma e Përfaqësuesve në SHBA do të votojë sot për dërgimin e akuzave kundër presidentit Donald Trump në Senat. Kryetarja Nancy Pelosi tha se do t'i emërojë, gjithashtu, demokratët që do të ndjekin çështjen kundër Trumpit në gjyqin...
  • image 14 Janar 2020 Pompeo: Vrasja e Soleimanit është pjesë e një strategjie më të gjerë kundër armiqve Sekretari amerikan i shtetit, Mike Pompeo, ka thënë se gjenerali Iranian, Qasem Soleimani është vrarë si pjesë e një strategjie më të gjerë për parandalimin e sfidave që vijnë nga armiqtë e Shteteve të Bashkuara. Gjatë fjalimit të...
  • image 13 Janar 2020 Studentët iranianë nuk pranojnë të shkelin flamurin e SHBA-së Qindra studentë iranianë u mblodhën për të protestuar, por një gjest i tyre ka marrë gjithë vëmendjen e mediave botërore. Pavarësisht situatës, ata nuk kanë pranuar të shkelin flamurin amerikan dhe izraelit, mes marshimeve...
  • image 12 Janar 2020 Teherani arreston për disa orë Ambasadorin britanik Ministria e Jashtme britanike tha të shtunën se ambasadori i Mbretërisë së Bashkuar në Teheran është arrestuar për pak kohë nga autoritetet iraniane, ndërsa e cilësoi këtë veprim si "shkelje flagrante të ligjit ndërkombëtar". Më...
  • image 11 Janar 2020 Kroacia në krye të Presidencës së BE-së Gjatë kryesimit kroat priten hapa konkretë për anëtarësimin e Shqipërisë dhe RMV-së në BE Në nisjen zyrtare të Presidencës Kroate, në Zagreb, presidenti i Këshillit Evropian, Charles Michel deklaroi se bashku me Kryeministrin Andrej...
H M M E P S D
  1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30