Rajon-Botë - Të gjitha lajmet e datës: 20191113

Rajon-Botë - Të gjitha lajmet e datës: 20191113

Lajmet nga të gjitha kategoritë
  • image 22 Shtator 2010 Tadic kërkon dialog për çështje të hapura Gjatë takimi me Sekretarin e OKB-së, Ban Ki Moon, presidenti i Serbisë, Boris Tadic ka deklaruar se dialogu me Prishtinën duhet të prekë të gjitha çështjet e hapura, duke aluduar në statusin e Kosovës.
  • image 22 Shtator 2010 Rusia shpenzon 466 miliardë dollarë për armatim Rusia do të shpenzojë 466 miliarda dollarë deri në vitin 2020 për blerjen e armatimit të ri, deklaroi ministri i Mbrojtjes, Anatoli Serdjukov.
  • image 21 Shtator 2010 Bundestagu gjerman asistencë për integrimin e Shqipërisë Kryetarja e Kuvendit të Shqipërisë, Jozefina Topalli, priti një grup të deputetëve të Bundestagut gjerman të shoqëruar nga ambasadorja e Gjermanisë në Shqipëri Carola Müller-Holtkemper.
  • image 21 Shtator 2010 Inzko: Bosnja në BE në 2020 Bosnje-Hercegovina mund të anëtarësohet në Bashkimin Evropian pas dhjetë vitesh, tha Valentin Inzko, i dërguari ndërkombëtar në Sarajevë.
  • image 21 Shtator 2010 OKB larg arritjes së objektivit për uljen e varfërisë Më shumë se 130 shefa të shteteve dhe të qeverive janë tubuar në Nju Jork për konferencën treditore të Kombeve të Bashkuara, e cila synon t'i rishqyrtojë veprimet e shteteve mbi zotimet e tyre për t'iu ndihmuar vendeve në zhvillim, që...
  • image 20 Shtator 2010 Fëmijët shqiptarë në Greqi pa abetare Në muajin tetor, rreth 100 mijë fëmijë shqiptarë, të cilët jetojnë në Greqi, do të nisin shkollën ku do të mësojnë si të shkruajnë dhe të lexojnë në gjuhën shqipe, por ata nuk janë pajisur me abetare.
  • image 20 Shtator 2010 Keqësohen marrëdhëniet Kinë-Japoni Pas arrestimit të një kapiteni të anijes kineze, Qeveria e Kinës i ka suspenduar të gjitha kontaktet e nivelit të lartë me Japoninë.
  • image 19 Shtator 2010 Hapet vrima tek minatorët e ngujuar Autoritetet zyrtare kiliane njoftuan se kanë arritur të hapin një vrimë deri tek minatorët e izoluar, me qëllim të shpëtimit të tyre sa më të shpejtë.
  • image 17 Shtator 2010 Shqipëri: Betohen ministrat e rinj Dy ministrat e rinj të kryeministrit të Shqipërisë, Sali Berisha, Ilir Meta dhe Edmond Haxhinasto janë betuar para presidentit të Republikës së Shqipërisë, Bamir Topi.
  • image 17 Shtator 2010 SHBA: Komiteti i Senatit miratoi paktin e ri START Komiteti për Marrëdhënie me Jashtë i Senatit e miratoi paktin SHBA-Rusi mbi kontrollin e armëve bërthamore, i njohur si pakti i ri START.
H M M E P S D
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31