Rajon-Botë - Të gjitha lajmet e datës: 20191117

Rajon-Botë - Të gjitha lajmet e datës: 20191117

Lajmet nga të gjitha kategoritë
  • image 24 Shtator 2010 SHBA po rishikon programin e zhvillimit Presidenti Barack Obama foli në një aktivitet të rëndësishëm të Organizatës së Kombeve të Bashkuara, ku bëhej një përmbledhje e progresit drejt arritjes së Synimeve të Mileniumit - programit të Kombeve të Bashkuara që u aprovua në...
  • image 23 Shtator 2010 NATO dhe Rusi diskutojnë për mburojën raketore NATO dhe Rusia kanë mbajtur një takim të rëndësishëm të në Nju Jork në margjinat e Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së.
  • image 22 Shtator 2010 Zvicër: Gratë kanë shumicën në Qeveri Gratë tash e kontrollojnë shumicën e ulëseve në degën ekzekutive të Zvicrës, vetëm më pak se katër dekada pasi fituan të drejtën e votës në zgjedhjet e përgjithshme.

  • image 22 Shtator 2010 Tadic kërkon dialog për çështje të hapura Gjatë takimi me Sekretarin e OKB-së, Ban Ki Moon, presidenti i Serbisë, Boris Tadic ka deklaruar se dialogu me Prishtinën duhet të prekë të gjitha çështjet e hapura, duke aluduar në statusin e Kosovës.
  • image 22 Shtator 2010 Rusia shpenzon 466 miliardë dollarë për armatim Rusia do të shpenzojë 466 miliarda dollarë deri në vitin 2020 për blerjen e armatimit të ri, deklaroi ministri i Mbrojtjes, Anatoli Serdjukov.
  • image 21 Shtator 2010 Bundestagu gjerman asistencë për integrimin e Shqipërisë Kryetarja e Kuvendit të Shqipërisë, Jozefina Topalli, priti një grup të deputetëve të Bundestagut gjerman të shoqëruar nga ambasadorja e Gjermanisë në Shqipëri Carola Müller-Holtkemper.
  • image 21 Shtator 2010 Inzko: Bosnja në BE në 2020 Bosnje-Hercegovina mund të anëtarësohet në Bashkimin Evropian pas dhjetë vitesh, tha Valentin Inzko, i dërguari ndërkombëtar në Sarajevë.
  • image 21 Shtator 2010 OKB larg arritjes së objektivit për uljen e varfërisë Më shumë se 130 shefa të shteteve dhe të qeverive janë tubuar në Nju Jork për konferencën treditore të Kombeve të Bashkuara, e cila synon t'i rishqyrtojë veprimet e shteteve mbi zotimet e tyre për t'iu ndihmuar vendeve në zhvillim, që...
  • image 20 Shtator 2010 Fëmijët shqiptarë në Greqi pa abetare Në muajin tetor, rreth 100 mijë fëmijë shqiptarë, të cilët jetojnë në Greqi, do të nisin shkollën ku do të mësojnë si të shkruajnë dhe të lexojnë në gjuhën shqipe, por ata nuk janë pajisur me abetare.
  • image 20 Shtator 2010 Keqësohen marrëdhëniet Kinë-Japoni Pas arrestimit të një kapiteni të anijes kineze, Qeveria e Kinës i ka suspenduar të gjitha kontaktet e nivelit të lartë me Japoninë.
H M M E P S D
   1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30