Kuriozitete

Kuriozitete

Lajmet nga të gjitha kategoritë
  • image 19 Qershor 2018 Versioni i parë i "Dasmës së Figaros" të Mozartit 500 mijë eurosh, nesër në ankand Versioni i parë i një arieje të njohur të "Dasmës së Figaros" të Mozartit, i vlerësuar deri në 500 000 euro, dhe një serenatë e rinisë së kompozitorit, do të dalin në ankand më 20 qershor në Paris, sipas kompanive të ankandeve....
  • image 19 Qershor 2018 Kur fillojmë të kujtojmë ngjarjet nga jeta? Shkencëtarët gjithmonë kanë konsideruar se kujtimet e fëmijërisë fillojnë me tre vjet e gjysmë jetë. Tani, megjithatë, shkencëtarët e Universitetit Kalifornia Davis thonë se ne kujtojmë se çfarë ndodhi qysh kur jemi në moshën dy...
  • image 18 Qershor 2018 Truri i njeriut mund të ruajë mbi 4.7 miliardë libra Truri i njeriut e ka kapacitetin dhjetëfish më të madh sesa që ishte supozuar më parë dhe mund t'i ruajë 4.7 miliardë libra, zbulojnë shkencëtarët të cilët kanë matur kapacitetin e ruajtjes së sinapsave - lidhjet e trurit të cilat...
  • image 18 Qershor 2018 Krijon dietën për të jetuar 120 vjet, por denoncohet Ai premton se do të jetoni 120 vite falë një diete mrekullibërëse të krijuar nga ai, dhe të promovuar në një televizion lokal dhe rrjete sociale, por që nuk ka një bazë shkencore. Për këtë Urdhri i Mjekëve të Lacios ka denoncuar...
  • image 18 Qershor 2018 Shtatë problemet shëndetësore që lidhen me mungesën e shtatë vitaminave kryesore Një dietë e pasur ushqimore na mundëson të gjitha vlerat ushqyese, mineralet dhe vitaminat për të cilat organizmi ka nevojë. Mungesa e tyre shoqërohet jo me pak probleme prandaj kujdesi që duhet të tregojmë ndaj regjimit ushqimor duhet të...
  • image 17 Qershor 2018 Grupi më i rrallë i gjakut në botë, vetëm 43 persona e kanë në të gjithë botën Përveç tetë llojeve të zakonshme të gjakut, ekzistojnë edhe disa lloje tjera të gjakut të cilat janë tejet të rralla. Rreth 160 nga 342 antigjenët e grupeve të gjakut janë me përhapje të madhe, që do të thotë se shumica e njerëzve...
  • image 16 Qershor 2018 Gjejini nëntë fytyrat, të “fshehura” në këtë pikturë të vjetër (Foto) Në shikim të parë duket se është vetëm profili i një burri të moshuar, por më pas dallohen edhe personazhet tjera. Fillimisht shihet një çift, ndërsa më vonë shfaqen edhe disa fytyra tjera, transmeton Telegrafi. Por, në këtë pikturë...
  • image 14 Qershor 2018 Amerika do t'i kthejë Vatikanit letrën e vjedhur të Kolombit Shtetet e Bashkuara të Amerikës (SHBA) kanë bërë të ditur se do t'i kthejnë Vatikanit kopjen e letrës së shkruar në shekullin e 15-të nga Kristofor Kolombi, në të cilën zbuluesi rrëfen për familjen mbretërore të Spanjës, zbulimin e...
  • image 14 Qershor 2018 Ditarët e udhëtimit zbulojnë racizmin e Einsteinit Ditarët e udhëtimit privat të fizikanit të njohur Albert Einstein e i botuar rishtazi ka zbuluar pikëpamjet raciste dhe ksenofobie të tij. Shkruar nga tetori 1922 deri në mars 1923, ditarët përcjellin përvojat e tij në Lindjen e Largët...
  • image 13 Qershor 2018 Ku kushton kafeja më shtrenjtë Banka zvicerane United Bank of Switzerland, në kuadër të kërkimit të madh vjetor për çmimet dhe fitimet, ndërmjet tjerash është marrë edhe me çmimet e kafesë në qytete të ndryshme të botës. Hulumtimi merret me çmimin e një kafeje...
H M M E P S D
    1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30