Kuriozitete - Të gjitha lajmet e datës: 20190130

Kuriozitete - Të gjitha lajmet e datës: 20190130

Lajmet nga të gjitha kategoritë
  • image 01 Tetor 2010 I shpëton vdekjes, skadon ilaci Një i dënuar me vdekje në SHBA ka mundur të sigurojë edhe disa muaj jetë më shumë pasi ilaçi që injektohet për vdekjen klinike, ka skaduar.
  • image 30 Shtator 2010 Toka rrezikohet nga asteroidi në vitin 2098 Planeti i Tokës vazhdon të rrezikohet nga objektet qiellore që vazhdojnë të kalojnë me shpejtësi afër planetit tonë, pa e prekur atë.
  • image 29 Shtator 2010 Në vitin 2033 Kina do të ketë 1,5 miliard banorë Lajmin e ka bërë të ditur Shanghai Daily. Sipas Zhao Baige, zëvendësdrejtori për qendrën për planifikimin e vendit, kjo llogari vjen pas një rritjeje vjetore me 7 milionë persona për 10 vitet e ardhshme.
  • image 28 Shtator 2010 Fëmija “edukohet”; që në bark Nuk bëhet fjalë për një periudhë pritjeje por për një “shkollë”; të vërtetë edukimi të fëmijës. 9 muajt e shtatëzanisë së një nëne janë shumë delikatë për formësimin e fëmijës.
  • image 27 Shtator 2010 Edhe zogjtë shtegtarë preken nga ndryshimi i klimës Një studim i fundit ka treguar se edhe zogjtë shtegtarë preken nga ndryshimi i klimës. Zogjtë që emigrojnë në distanca të largëta janë më të prekshëm nga ndryshimet e klimës, më shumë se ata që bëjnë udhëtime të shkurtra.
  • image 25 Shtator 2010 Shpëtohet ariu që ishte ngjitur në pemë Një kalush ariu ishte ngjitur në një pemë në qytetin Missoula, në Montana të Shteteve të Bashkuara, për shpëtimin e të cilëve është dashur angazhimi i ekipit shpëtues.
  • image 24 Shtator 2010 Arrestohet piktori që i ngjante Mladicit Policia e Belgjikës arrestoi një piktor, duke kujtuar se ishte i kërkuari i Hagës, ish komandanti i ushtrisë serbe në Bosnjë, Ratko Mlladiq, i akuzuar për krime lufte dhe gjenocid në Srebrenicë, njoftonte sot portali sarajevo-x.com.
  • image 21 Shtator 2010 Sateliti i Marsit u krijua nga një shpërthim katastrofik Shkencëtarët thonë që kanë zbuluar prova të forta që sateliti më i madh i Marsit, Phobos, përbëhet nga shkëmbinj të mëdhenj të cilët u shkëputën nga Marsi pas një shpërthimi katastrofik.
  • image 20 Shtator 2010 Jupiteri i afrohet Tokës më shumë se rëndom Mesnatën e 20-21 shtatorit, planeti i Jupiterit 1300 herë më i madh se Toka, do t'i afrohet planetit tonë më shumë se kurrë ndonjëherë tjetër. Si asnjëherë në 50 vitet e fundit, Jupiteri do jetë vetëm 592 milionë km larg Tokës.
  • image 20 Shtator 2010 200-vjet të festivalit të birrës Në landin e Bavarisë është hapur një nga festat më të vjetra dhe më tradicionale në Evropë. Kjo krahinë më e njohura për prodhimin e birrës në Gjermani, kremtoi 200- vjetorin e këtij manifestimi, ndërsa pritet që gjatë ditëve të...
H M M E P S D
   1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30