Kuriozitete - Të gjitha lajmet e datës: 20190529

Kuriozitete - Të gjitha lajmet e datës: 20190529

Lajmet nga të gjitha kategoritë
  • image 29 Prill 2019 Mbretëresha Elizabeta, gruaja me e pasur në botë përveç parave ka edhe miliarda dollarë... Mbretëresha Elizabeta II e Anglisë, fundjavën e kaluar, mbushi plot 93 vjeç dhe me 67 vitet e saj në pushtet ka thyer çdo rekord. Por, sa e pasur është mbretëresha? Shifrat zyrtare e nxjerrin atë si njeriun e 344-t më të pasur të...
  • image 28 Prill 2019 Kjo recetë nga hudhra do të rrafshojë rrudhat tuaja për shtatë ditë Shumica e femrave shpenzojnë mjaft para në preparate të ndryshme kozmetike, të cilat zakonisht nuk janë edhe aq efikase, ndërkaq në kuzhinë kanë serum të shkëlqyeshëm kundër rrudhave. Të gjithë e dinë që hudhra është e...
  • image 27 Prill 2019 Rastësi apo të planifikuara? (Foto) Një fotograf ka gjetur një metodë interesante për të realizuar fotografi artistike, duke u munduar të përshtat veshjet e personave të ndryshëm me ambientin ku ata gjenden. Joseph Ford nga Brighton, ka mbetur i habitur kur e kuptoi në fillim...
  • image 26 Prill 2019 Pse shqiptarët çajit të zi i thonë çaj rusi Çaji i zi apo sikurse njihet në Kosovë si çaji rusi, është një ndër pijet që përdoret më së shumti në Kosovë Po duke e ditur se ky lloj i çajit ka emërtimin çaj i zi, është e habitshme se si në Kosovë pothujase tëgjitha familjet...
  • image 25 Prill 2019 Shpikësi i violinës donte të imitonte zërat e njerëzve ? Historianët e muzikës që një kohë të gjatë kanë menduar se shpikësit e violinës kanë dashur të kopjojnë zërin e njeriut, kurse një studim i kryer së fundit ka treguar se muzikantët e Italisë të shekullit 16 dhe 18, e kanë bërë...
  • image 24 Prill 2019 India vendi i parë në botë që lexohet libri Në mesin e 10 vendeve të para në botë ku lexohet më shumë libri ndodhen 6 vende aziatike dhe 4 vende evropiane. Megjithatë, tërheq vëmendjen India që është radhitur si vendi i parë në botë ku lexohet më shumë libri. Në...
  • image 23 Prill 2019 Foshnjat bëhen me të vërtetë të vetëdijshme, kur janë pesëmuajshe Bebet janë të afta të mendojnë në mënyrë të ndërgjegjshme dhe të ruajnë kujtimet duke nisur që nga mosha pesëmuajshe. Sipas një studimi të ri, shkencëtarët në Qendrën Kombëtare për Kërkime Shkencore në Paris zbuluan se foshnja...
  • image 22 Prill 2019 Birraria belge do të paguajë pushimet në Belgjikë, atyre që duan të shëtisin dhe pinë birra... Kompania e famshme e birrës në Belgjikë, do të paguajë pushimin, vetëm për të pirë birra dhe shëtitur në qetësi. Hoegaarden është birraria belge, nga qyteti me të njëjtin emër, ku edhe do t'i pranon të gjithë ata që duan të...
  • image 22 Prill 2019 68 vjeçari që duket si 20 tregon sekretin e suksesit Hu Hai është 68 vjeç, por tregon 20 vjeç. Është zgjedhur si "Gjyshi Më Modern" dhe u bë i famshëm në të gjithë Kinën për mënyrën se si arriti të qëndronte i ri pavarësisht moshës. Duke e parë atë, ju mendoni se po flisni me...
  • image 21 Prill 2019 Vetëm 150 minuta aktivitet në javë do të ndjeheni më të rinj Aktiviteti fizik, edhe në intensitet të vogël është i lidhur më një rritje të volumit të trurit si dhe ndikon në mos plakjen e tij. Se paku sipas një studimi të bërë nga Universiteti i Bostonit, janë marrë në konsiderim disa...
H M M E P S D
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31