Kuriozitete - Të gjitha lajmet e datës: 20190529

Kuriozitete - Të gjitha lajmet e datës: 20190529

Lajmet nga të gjitha kategoritë
  • image 24 Qershor 2019 Kina ndërton taksinë e parë fluturuese Fluturakja e parë autonome e udhëtarëve në botë mund të jetë taksi fluturues i së ardhmes. Ehang 184 është një dron pasagjerësh i ndërtuar në Kinë që vjen drejt nga The Jetsons. Automjetet personale të fluturimit kanë qenë një...
  • image 23 Qershor 2019 Historia e fshehtë e trëndafilave zbulon surpriza Ndalu dhe merri erë trëndafilave...lulja aromëmirë të deh, por në të ardhmen, ajo mund të bëhet akoma më tërheqëse. Për të parën herë, kërkuesit kanë deshifruar librin e plotë gjenetik të një ndër luleve më të vlerësuara....
  • image 22 Qershor 2019 Birrat më të shitura në botë Ajo quhet "nektari i zotave" dhe është mikja jonë më e mirë e netëve të verës së nxehtë. Mbi 100 miliardë litra prej saj prodhohen çdo vit për të shuar etjen, për të shoqëruarushqime të ndryshme, por edhe për të gatuar e për...
  • image 21 Qershor 2019 "Gjyshja Peppa" vdes në moshën 116 vjeçare, ishte gruaja më e vjetër në Europë Gruaja e më e vjetër e Europës ka vdekur dje në banesën e saj në moshën 116 vjeçare. Maria Giuseppa Robucci, e cila jetonte në qytetin juglindor të Foggia, Itali, festoi ditëlindjen e saj të 116-të më 20 mars. Në intervistat e...
  • image 20 Qershor 2019 I thuri 2,900 vargje dashurisë së pamundur Poema më e gjatë e dashurisë në botë u krijua në vitin 1844 në Banska Stiavnica në Sllovaki. Janë 2 900 vargje të një shkrimtari vendas. Sot, qyteti i vogël mesjetar dëshiron të transformohet në një vend pelegrinazhi për të...
  • image 19 Qershor 2019 Ndërtohet ura më e gjatë në botë për këmbësorë Ura këmbësore më e gjatë në botë u hap të shtunën në alpet zvicerane pranë qytetit të Zermattit. Struktura me gjatësi 494 metra dhe rreth 85 metra e lartë varet mbi luginën Grabengufer. Bordi i Turizmit në Zermatt pohon se ura është...
  • image 18 Qershor 2019 Këshilla nga njerëzit e fshatit me jetëgjatësinë më të madhe në botë Një kardiolog kishte dëgjuar për disa njerëz në një fshat në Kinë, të cilët nuk ishin prekur asnjëherë nga sëmundjet dhe kishin jetëgjatësinë me të madhe në botë, ai vendosi ta vizitojë dhe të marrë nga sekretet e tyre. "Është...
  • image 18 Qershor 2019 Ekspertët këshillojnë: ushtroni në trampolinë Me rastin e ushtrimit të pjesës së sipërme të trupit patjetër duhet të qëndroni stabil, ndërkaq forca patjetër duhet të bartet nga pjesa abdominale në trampolinë dhe ushtrohen para së gjithash këmbët. Shumica e njerëzve dinë për...
  • image 17 Qershor 2019 Thyhet rekordi Guinness, 633 zhytës bëhen bashkë për të pastruar oqeanin 633 zhytës kanë thyer rekordin Guinness duke pastruar oqeanin nga plehrat. Kjo ndodhi të shtunën pranë Deerfield Beach International Fishing Pier. Gjyqtari i Guinness, Michael Empric bëri një udhëtim të rrallë nga New York City për të...
  • image 16 Qershor 2019 Çifti që nuk u kurorëzua sherri i racës Kur Trudy Menard dhe Barcley Patoir u thanë miqve dhe familjarëve se do të martoheshin, askush nuk kishte besuar se ishte punë e hairit - sepse Trudy ishte e bardhë dhe Barcley me ngjyrë. "Kur iu thashë në punë, kolegët menduan se ishte...
H M M E P S D
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31