Kuriozitete - Të gjitha lajmet e datës: 20190529

Kuriozitete - Të gjitha lajmet e datës: 20190529

Lajmet nga të gjitha kategoritë
  • image 01 Dhjetor 2010 Ushtria amerikane publikon armën “smart”; Një armë e re, përmes të cilës ushtarët amerikanë shpresojnë të gjunjëzojnë talebanët, është prodhuar dhe publikuar nga autoritetet amerikane. E quajtur XM-25, arma në fjalë shihet nga autoritetet ushtarake si një mjet që “do të...
  • image 30 Nëntor 2010 271 vepra të panjohura të Picasso Një elektricist në pension në jug të Francës që ka punuar për Pablo Picasso, ka deklaruar se ka qindra punime të panjohura të artistit. Bëhet fjalë për 271 vepra që përfshijnë litografi, piktura kubizmi, shënime dhe piktura me bojëra...
  • image 29 Nëntor 2010 Vendosi kamerë në kokë Një profesor i arteve në një universitet të New Yorkut nuk ka sy në pjesën e prapme të kokës së tij, por i është afruar shumë kësaj. Wafaa Bilal, i njohur për veprat e tij kontroverse, ka futur një kamere të vogël digjitale në...
  • image 27 Nëntor 2010 Qëndrimi afër duhanxhinjve vret 600 mijë persona në vit Studimi i parë global për efektet e qëndrimit të njerëzve afër duhanxhinjve ka zbuluar se kjo dukuri i vret 600 mijë persona në vit. Një e treta e këtyre viktimave që qëndrojnë afër duhanit janë fëmijë, shpesh herë të ekspozuar...
  • image 26 Nëntor 2010 Të zhdukur në det për 50 ditë Pas 50 ditësh të zhdukur me një barkë të vogël në Oqeanin Paqësor, tre të rinj, që ishin konsideruar të vdekur, janë shpëtuar. Ishin zhdukur nga ishulli i Tokelau, në Zelandën e Re dhe pas kërkimeve të shumta të rinjtë u...
  • image 25 Nëntor 2010 Mbijetoi 3 javë e bllokuar në tualet Një pensioniste franceze është shpëtuar pasi ka qëndruar e bllokuar për tri javë në tualetin e shtëpisë së saj. 69-vjeçarja mbeti e bllokuar pasi i ishte thyer brava më 1 nëntor dhe mundi që ta hapë më. Edhe pse ka bërë shumë...
  • image 24 Nëntor 2010 Nga New York në Sydney për 3 orë Së shpejti do të nisë qarkullimin një jet super i shpejtë. Emri i tij është X-43A dhe është avioni i ri për të cilin NASA po punon. Ky mjet do të jetë në gjendje që të udhëtojë me një shpejtësi hipersonike, pesë herë më të...
  • image 24 Nëntor 2010 Qeni i zgjuar që shërben kafe Jack Russell Terrier Jesse nga Arizona konsiderohet qeni më i zgjuar në botë. Kështu të paktën thotë pronarja e tij, Heather Brooke (21), e cila ka arritur ta mësojë që t'i ndihmojë në punët e shtëpisë.

  • image 23 Nëntor 2010 Qumështi nuk ndihmon gjumin Çfarë duhet të hamë në darkë për të favorizuar ose për të mos penguar gjumin? Është një pyetje që shpesh e bëjnë njerëzit që bëjnë gjumë të trazuar apo që nuk arrijnë që të mbyllin sy gjatë natës.
  • image 22 Nëntor 2010 Qëndrimi ulur dëmton shëndetin Një studim i fundit tregon se qëndrimi ulur, ndryshon përbërjen kimike të trupit dhe ndikon tek jetëgjatësia. Madje shkencëtarët po thonë se qëndrimi ulur për një kohë të gjatë, edhe nëse bën rregullisht ushtrime fizike, dëmton...
H M M E P S D
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30