Kuriozitete - Të gjitha lajmet e datës: 20190529

Kuriozitete - Të gjitha lajmet e datës: 20190529

Lajmet nga të gjitha kategoritë
  • image 05 Qershor 2019 Farat e kungullit, përveç se të shijshme, janë edhe të mbushura me plot vlera ushqyese Një ndër frutat i cili karakterizon këtë stinë përmban farat të cilat shumica prej nesh i konsumojmë. Farat e kungullit janë mjaft ushqyese, dhe të paketuara me një shumëllojshmëri të gjerë të lëndëve ushqyese që variojnë nga...
  • image 04 Qershor 2019 Pekini do të limitojë numrin e turistëve në Murin e Madh Muri i Madh është një nga trashëgimitë më të mëdha në Kinë, por edhe në të gjithë Botën dhe për ruajtjen e tij, autoritetet vendase kanë marrë disa masa. Duke qenë se numri i turistëve që vizitojnë Murin e Madh bëhet përditë e...
  • image 03 Qershor 2019 Menta dhe portokalli ndihmojnë problemet e anoreksisë Anoreksia është çrregullim në mënyrën e të ushqyerit, e cila çon në humbjen e apetitit, madje pasojat e saj mund të jenë shumë të rrezikshme. Ajo shkaktohet kryesisht pakënaqësitë me peshën trupore dhe dëshira e madhe për të...
  • image 02 Qershor 2019 Kjo është fjala më e zakonshme që thonë njerëzit gjatë gjumit Shumica e fjalëve gjatë gjumit janë negative dhe mjaft vulgare, sipas një studimi francez të botuar në revistën Sleep. Ekziston faqja e internetit të Sleep Talk Recorder, në të cilën njerëzit publikojnë xhirimet nga ajo që flasin derisa...
  • image 01 Qershor 2019 Mos e harxhoni jetën kot, ja gjërat që duhet të bëni sa jeni ende të rinj Rinia është kohë e energjisë së mahnitshme dhe veprimeve spontane. Është një periudhë ku koha ecën ngadalë dhe duket se çdo gjë përpara është shumë larg dhe se jeta do të jetë e përhershme. Shpeshherë ne i themi vetes, "Jam ende...
  • image 31 Maj 2019 Çfarë përfitimesh sjell konsumimi i boronicës? Frutat janë përbërësit kryesorë për një organizëm sa ma të shëndetshëm të njeriut. Konsumimi i frutit të boronicës ka përfitime të mëdha, kryesisht nëse konsumohet në mëngjes. Nëse konsumoni një tas me boronica për mëngjes...
  • image 30 Maj 2019 Fëmijët mësojnë si të gënjejnë nëse iu thuhet vazhdimisht ky kompliment Një studim i ri ka nxjerrë në pah se mënyra e lavdërimit mund të nxisë inkurajim pozitiv te fëmijët, ose të promovojë pandershmërinë dhe gënjeshtrën te ta. Sipas 2 studimeve të reja të studiuesve në Institutin Ontario për Studime...
  • image 29 Maj 2019 Këto tre momente të vështira duhet t'i kaloni në lidhje! Shpesh jemi keni hasur çifte që rrezatojnë lumturi dhe perfeksion së bashku por, a janë vërtetë ata aq të lumtur dhe nuk kanë asnjë problem? Ajo që duhet të dini është se nuk ka marrëdhënie të përsosur, por ka persona që dinë se...
  • image 28 Maj 2019 Lumturia e adoleshentëve varet nga liria që ata kanë Nëse doni që adoleshentët të kenë një shëndet mendor dhe emocional të qëndrueshëm, si fillim duhet të siguroheni që ata kanë kontroll mbi jetën e tyre. Me mbi 24 vite eksperiencë si psikologe me adoleshentët, kam konstatuar se...
  • image 28 Maj 2019 Kinezëve u ofrohen kurse për rënien në dashuri Zhang Zhenxiao i ka 27 vjet. Ai nuk ka qenë kurrë në lidhje. Tani ai thotë se është i gatshëm për dashuri - por si shumë burra të tjerë në Kinë, ai nuk e di se si t'ia fillojë. Prandaj Zhang ka vendosur që të shkojë në kurs. Shkolla...
H M M E P S D
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31