Kuriozitete - Të gjitha lajmet e datës: 20190529

Kuriozitete - Të gjitha lajmet e datës: 20190529

Lajmet nga të gjitha kategoritë
  • image 19 Maj 2019 Mësuesja bëhet modele në moshën 66-vjeçare Edhe pse jeton në fshat, larg nga zemra e industrisë së modës, ajo nuk do të lejojë që distanca dhe vitet ta parandalojnë nga kryerja e punës. Për 40 vjet Larissa Mikhaltsova u mëson fëmijëve të luajnë fizarmonikë, dhe tre vjet më...
  • image 18 Maj 2019 Deri në 16 vjet i duhen trupit të pastrohet pas lënies së duhanit Pirja e duhanit është me të vërtetë e dëmshme për njeriun. Konsumimi i duhanit shkakton një nga çdo katër vdekje nga sëmundjet kardiovaskulare në Shtetet e Bashkuara. Hulumtuesit analizuan historinë e pirjes së duhanit të 8,700...
  • image 17 Maj 2019 Kanella ju ndihmon ta kontrolloni diabetin Diabeti kërkon që të bëni shumë kujdes me regjimin tuaj ushqimor, në mënyrë të tillë që të ruani sheqerin në gjak në gjendje konstante.Por si mund t'i ndihmojë kanella njerëzit me diabet? Kanella është një nga produktet me më...
  • image 16 Maj 2019 Flamuri shqiptar në fundin e Paqësorit Edhe në thellësinë maksimale të Oqeanit Paqësor janë zbuluar mbetje plastike, duke e thelluar krizën e shpallur nga Kombet e Bashkuara. Zhytja u realizua nga oficeri në pension i marinës amerikane Viktor Veskovo. Surpriza e misionit...
  • image 16 Maj 2019 Uria e tepërt mund të luftohet me dieta Zakonisht fjala dietë na bën të mendojmë për të gjitha ushqimet që nuk mund të hajmë për të qenë të shëndetshëm si patatinat, ëmbëlsirat dhe karbohidratet. Megjithatë, shkenca tani ka gjetur një dietë që nuk e bën këtë:...
  • image 15 Maj 2019 Facebook kufizon mundësinë e transmetimit të drejtpërdrejtë Rrjeti social, Facebook ka njoftuar se do të kufizojë mundësinë për transmetim të drejtpërdrejtë pak para mbajtjes së një samiti për ekstremizmin online, që është organizuar pas sulmeve në dy xhami në Kristçërç të Zelandës...
  • image 14 Maj 2019 Ujisni lulet një herë në javë me ujë të gazuar E dinit që një mënyrë praktike për tu kujdesur për bimët tuaja në shtëpi është ujitja e bimëve me ujë të gazuar? Sipas disa rezultateve praktike, rezulton që të ujitësh bimet në shtëpi me ujë të gazuar i ndihmon të jenë më të...
  • image 14 Maj 2019 Qershitë ndihmojnë tretjen e ushqimit dhe rritin imunitetin Qershia përmban vitaminë C, A dhe potas. Por, në të gjenden në sasi shumë të vogla edhe minerale, polifenolë dhe fibra. Ato ndihmojnë shumë në funksionimin e aparatit tretës dhe ka efekte anti-inflamatore (rritje imuniteti). Është një...
  • image 12 Maj 2019 Gjendet në Britani thesari romak Një grumbull monedhash romake të shekullit të katërt u zbuluan nga dy amatorë, zbulues thesaresh. Besohet se kjo është shuma më e madhe e këtij lloji që gjendet në Britani. Zbulimi u bë në korrik 2017 pranë fshatit Rauceby në...
  • image 11 Maj 2019 Mbi 70 mijë fëmijë përdorues të internetit në Kosovë Të rinjtë dhe fëmijët shpenzojnë një pjesë të konsiderueshme të kohës së tyre në internet, duke u përballur me krime kibernetike, ngacmim kibernetik dhe video-lojëra të dhunshme. Benjamin Kollenoviq, është menaxher i marketingut...
H M M E P S D
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31