Kuriozitete - Të gjitha lajmet e datës: 20190705

Kuriozitete - Të gjitha lajmet e datës: 20190705

Lajmet nga të gjitha kategoritë
  • image 29 Janar 2020 Përvoja me tanke të vogla Një park në Moskë, ka krijuar një pistë të vogël që t'u ofrojë njerëzve përvojën e ngasjes së një tanku. Parku Sokolniki, ka sjellë modele miniaturë të tankut të famshëm T-34 që u përdor nga rusët gjatë Luftës së Dytë...
  • image 28 Janar 2020 Luftanija që ndezi shkëndinë e luftës në mes SHBA-së dhe Spanjës para 122 viteve Më 25 janar 1898, luftanija amerikane U.S.S. Maine, hyri në portin e Havanës, në Kubë. Ajo që ndodhi me të do të ndizte shkëndinë e luftës ndërmjet Shteteve të Bashkuara dhe Spanjës. Misioni i anijes ishte të mbronte qytetarët...
  • image 27 Janar 2020 Pëllumbi robot, e ardhmja e fluturimeve Hulumtuesit e Universitetit të Stanfordit, kanë zhvilluar një robot që bën lëvizje të ngjashme me një pëllumb. Ky robot pëllumb mund të shërbejë si frymëzim për gjeneratën e ardhshme të robotëve fluturues. Hulumtuesit kanë...
  • image 26 Janar 2020 Vendi i diamanteve Afrika e Jugut është vendi më jugor në kontinentin Afrikan. Oqeani Atlantik dhe Oqeani Indian shtrihen në jug të tij, shkruan sot Koha Ditore. Johannesburgu është qendra biznesore e vendit dhe një nga qytetet më të mëdha të tij. Afrika e...
  • image 25 Janar 2020 Nëse femra i bën këto gjëra në lidhjen e përbashkët, atëherë vërtet ju dashuron! Lidhjet shpesh bien në rutinë, afshi zbehet dhe më nuk jemi të sigurt a ekziston akoma dashuria. Ja si do të mësoni që a ju do ajo vërtet. Çdo marrëdhënie kërkon shumë angazhim dhe respektim. Në atë mënyrë qartë do të shihni që...
  • image 24 Janar 2020 42 vetë të pasur sa gjysma e popullsisë së tokës Në ditën që në Davos u mblodhën disa nga emrat më të pasur të globit për të ndjekur nga afër punimet e Forumit Ekonomik, OXFAM publikoi një raport shqetësues për gjendjen e ekonomisë botërore. Sipas kësaj organizate britanike,...
  • image 23 Janar 2020 Ankthi i natës i mafisë farmaceutike: bikarbonati i sodës Kanceri është thartirë, veçanërisht thartirë qumështore, e cila është produkt mbeturinash të kërpudhave dhe lëvizin dhe jetojnë në ambient me sasi shumë të vogël oksigjeni. Po qe se te qelizat kancerogjene dërgohen sa më shumë...
  • image 22 Janar 2020 Bien çmimet e produkteve me imazhin e Princit Harry Produkteve me imazhin e Princit Harry dhe bashkëshortes së tij Meghan Markle, iu është ulur ndjeshëm çmimi pas ndarjes së tyre nga familja mbretërore. Dyqanet e dhuratave kanë ulur çmimet me të madhe gjatë së hënës, derisa pronarët e...
  • image 21 Janar 2020 Skaneri natyral zbulon diagnozën tuaj: Nëpërmjet meditimit mund ta skanoni gjithë trupin Bëjeni këtë meditim kur nuk jeni të sigurt se çfarë po ndodh saktësisht në trupin tuaj. Me ndihmën e këtij ushtrimi do të bëheni diagnostikuesi më i mirë i gjendjes vetjake, ndërkaq stresi dhe tendosja do të dalin nga trupi në...
  • image 20 Janar 2020 Nëse doni të jeni të shëndetshëm, largoni këto gjëra nga shtëpia Zbrazni shtëpinë nga sendet e tepërta dhe të panevojshme (të vjetra) për t'i dhënë vetes mundësinë për të jetuar më të shëndetshëm. Është e qartë që ju nuk dëshironi të hidhni pallton e bukur të vjetër të nënës tuaj, por...
H M M E P S D
     1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29