Kuriozitete - Të gjitha lajmet e datës: 20190705

Kuriozitete - Të gjitha lajmet e datës: 20190705

Lajmet nga të gjitha kategoritë
 • image 18 Dhjetor 2010 Të humbësh në labirintet e internetit Përdorimi i interneti ka krijuar shumë lehtësira në jetën e njerëzve, por edhe shumë probleme gjatë jetës së tij të shkurtër. Duke zëvendësuar teknologjitë e vjetra, ai ka mundësuar forma të reja mbikëqyrje dhe kontrolli, ka...
 • image 16 Dhjetor 2010 Gjumi çelësi i bukurisë Kërkuesit shkencorë kanë zbuluar për herë të parë që gjumi ndikon në bukurinë e njerëzve. Çelësi i bukurisë sipas tyre është gjumi i mirë gjatë natës. Dr. John Axelsson nga Britania e Madhe dhe stafi i tij u treguan vullnetarëve...
 • image 15 Dhjetor 2010 Obama e ka ves duhanin Të lësh duhanin është një ndryshim i madh në jetën e secilit, ndoshta akoma më shumë në jetën e njeriut më të pushtetshëm të botës, presidentit amerikan Barack Obama. Prej marsit thuhet se ai nuk ka ndezur asnjë cigare, por...
 • image 14 Dhjetor 2010 Shpërthim i jashtëzakonshëm në Diell Zyra hapësinore dhe ajrore amerikane NASA pasqyroi shpërthimin gjigant të ndodhur në Diell më 6 dhjetor. Pamja që ka përftuar Solar Dynamics Observatory e lidhur me NASA-n i ngjason një gjarpri gjigand.
 • image 13 Dhjetor 2010 Gjysma e prindërve nuk dallojnë obezitetin Një sondazh në Britaninë e Madhe ka zbuluar se 51% e prindërve nuk dallojnë dot nëse fëmija i tyre është obez (pesha e tepërt) apo jo. Sondazhi që përfshiu 1200 prindër konsistonte në tre foto të një fëmije: në të parën tregohej...
 • image 12 Dhjetor 2010 Fasulja ndihmon rezistencën kundër të ftohtit Rënia e temperaturave gjatë sezonit të dimrit kërkon prej trupit që të shpenzojë më shumë energji. Çfarë duhet të bëni në dimër, kur i ftohti na bën të ndiheni keq? Rregulli i parë është të visheni mirë. Por nuk mjafton vetëm...
 • image 11 Dhjetor 2010 Aktiviteti fizik largon depresionin Aktiviteti fizik në kohën e lirë duket se është një strategji e mirë për të mbajtur larg ankthin dhe depresionin. Kështu thotë një studim i publikuar në British Journal of Psychiatry. Në kërkimin e kryer ku janë marrë në...
 • image 10 Dhjetor 2010 Ndryshimet klimatike rritin 3% vdekshmërinë Shoqatat Ndërkombëtare të Mjekëve për Ambientin, Greenpeace dhe Isde konfirmojnë në raportin "Të shpëtojë kush të mundet", efektet e rënda të shkaktuara nga ndryshimet klimatike që po ndodhin. Sipas këtyre dy shoqatave, ndryshimet...
 • image 09 Dhjetor 2010 Çokollata ndihmon çlodhjen Shkencëtarët thonë se konsumimi i një cope çokollatë në mëngjes ndihmon çlodhjen kronike. Gazeta “The Telegraph”; shkruan se studiuesit e Universiteti Hull në Angli, dhe ata të shkollës së mjekësisë Hull, vërtetuan se çokollata...
 • image 08 Dhjetor 2010 Aspirina ul rrezikun nga kanceri Një dozë e vogël aspirine në ditë, 75 miligramë, do të reduktonte kuotën e vdekjeve që vijnë nga kanceri.
  Një studim i kryer në Universitetin e Oksfordit dhe në qendra të tjera ka zbuluar se kuota e vdekjeve do të ulej të...
H M M E P S D
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28