Kuriozitete - Të gjitha lajmet e datës: 20190705

Kuriozitete - Të gjitha lajmet e datës: 20190705

Lajmet nga të gjitha kategoritë
  • image 14 Shtator 2010 Shtohen shpërthimet në diell Pas shpërthimeve të mëdha të madh të ndodhur rreth një muaj më parë, Dielli bëhet gjithmonë e më shumë aktiv, duke shfaqur shpërthime të mëdha në sipërfaqe.
  • image 10 Shtator 2010 Dembelizmi trashëgohet “Shkaku i dembelizmit është gjenetik”; bën të ditur një studim shkencor i kryer në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.
  • image 08 Shtator 2010 Soros dhuroi 100 milionë dollarë për HRW Miliarderi amerikan, Georg Soros, ka dhënë 100 milionë dollarë për organizatën humanitare ”;Human Rights Watch”;, me qëllimin që organizata të zgjerohet dhe të fitojë mbështetje më të madhe ndërkombëtare.
  • image 07 Shtator 2010 Lumi Amazona me nivelin më të ulët në 40 vjet Lumi Amazona ka rënë në nivelin e tij më të ulët në 40 vitet e fundit në veri-lindje të Perusë, duke shkaktuar dëme të mëdha ekonomike në zonën ku lumi është rruga kryesore transportuese.
  • image 07 Shtator 2010 Pajiset me patent-shofer pas 960 dështimeve Koreanojugorja Cha Sa-soon mori lejen e drejtimit të automjetit pasi kishte dështuar 960 herë në provat e mëparshme.
  • image 06 Shtator 2010 Elefantët kanë frikë nga buburrecat Një studim i Universitetit të Floridës, i kryer në Laikipia District dhe në Tsavo National Park të Kenias, tregon se ka gjallesa të tjera, më të vogla se minjtë, që trembin elefantët, e këto janë buburrecat.
  • image 06 Shtator 2010 9 milionë $ gjenden në fermën e kuajve Në një fermë kuajsh në afërsi të San Salvadorit, policia lokale ka gjetur 9 milionë dollarë para të gatshme në një rezervuar nafte.

  • image 05 Shtator 2010 Hubble fotografon shpërthimin e një ylli Teleskopi Hubble i Nasa-s ka fotografuar një eveniment sa të rrallë aq edhe spektakolar kozmik, shpërthimin e një ylli.
  • image 03 Shtator 2010 Britanikët shpikin “Ujin e thatë”; Shkenca ka arritur çudinë më të re, atë që gjithkujt do t'i dukej e pamundur: ka shpikur ujin e thatë. Kjo lëndë arrin të thithë dyoksidin e karbonit. Në fakt, 95 për qind e kësaj lënde është e lëngshme, e rrethuar nga një bazë...
  • image 01 Shtator 2010 Nju Jork: Mbijeton rënien nga kati 40 Një njeri nga Nju Jorku ka mbijetuar rënien nga kati i 40, pasi ra mbi një makinë të parkuar.
H M M E P S D
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28