Kuriozitete - Të gjitha lajmet e datës: 20190705

Kuriozitete - Të gjitha lajmet e datës: 20190705

Lajmet nga të gjitha kategoritë
  • image 28 Gusht 2019 Kështjellat më të mahnitshme në botë (Foto) Të projektuara për strehim dhe për të rrënjosur frikën, kështjellat më spektakolare në botë ende mirëpresin vizitorët dhe i frymëzojë ata siç kanë bërë edhe shekuj më parë. Që nga shekulli i 11-të, në të gjithë Evropën, Azi...
  • image 27 Gusht 2019 Nënë e bijë... i dalloni dot? Një aktore që sfidon vitet që ka në kurriz ka mahnitur rrjetet sociale pasi njerëzit mendojnë se ajo dhe e bija duken si motra. Yan Ni, nga Kina dhe vajza e saj Zou Yuanqing si rrallë herë kanë dalë së bashku në Pekin këtë javë. Ylli i...
  • image 26 Gusht 2019 117 vjeçarja: Sekreti i jetëgjatësisë është se nuk kisha burrë të më nervozojë Italiania Emma Morano ishte njeriu i fundit që përjetoi shekullin e 20-të nga dita e parë deri në ditën e fundit dhe madje edhe më shumë. Sekreti i një jete të shëndetshme ishte - siç tha vetë ajo - jeta pa shqetësim nga burrat. Ajo...
  • image 25 Gusht 2019 Gratë në Zvicër dhe burrat në Australi jetojnë më së gjati në botë Gratë në Zvicër jetojnë më gjatë se të gjitha gratë e tjera në botë. Ky është përfundimi në të cilin kanë arritur një sërë ekspertësh, të cilët kanë studiuar jetëgjatësinë në 15 vende të mëdha. Sipas këtij studimi,...
  • image 24 Gusht 2019 Zbulohet pilula që ndal infarktin...dhe ka kosto minimale Një pilulë në ditë që mban katër ilaçe, mund të reduktojë numrin e atakeve kardiake dhe infarkteve me një të tretën e mundësisë. Polypill, mban aspirin që hollon gjakun, një statinë që ul kolesterolin dhe dy ilaçe për uljen e...
  • image 24 Gusht 2019 Mësoni se çfarë tregojnë shenjat që keni në trup? Nëse i keni këto shenja, ndoshta duhet të përqendroheni për të kuptuar domethënien e tyre Kokrrat e vogla. Kokrrat e vogla që zakonisht shfaqen në duar apo këmbë. Ato janë të ashpra dhe janë rezultat i prodhimit të keratinës në...
  • image 23 Gusht 2019 E kanë shpikur ekipet e mjekëve ushtarakë: Si të flini gjumë për dy minuta Kjo është teknika të cilën tashmë disa decenie e përdorin ushtarët dhe ekspertët. Thonë që të sigurt do të bini në gjumë të thellë për vetëm 120 sekonda! Kjo këshillë është publikuar në vitet tetëdhjetë në librin "Relaksohu...
  • image 21 Gusht 2019 Abraham Lincoln, letër drejtuar mësuesit të djalit të tij Njëri nga presidentët më të përmendur të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Abraham Lincoln, kështu i shkruante mësuesit/es së fëmijës së tij në ditën e parë që ai do të shkonte në shkollë. Po e ritransmetojmë, për arsye të...
  • image 20 Gusht 2019 Limonada që shëron gjithçka, prej dhimbjes së trupit e deri te pesha e tepërt Megjithatë, nëse shtoni aromë në ujë, ju merrni një pije natyrale të shijshme që do ta mbajë trupin të hidratuar dhe do të përmirësojë shëndetin në shumë mënyra. Uji i ananasit është një nga pijet më të fuqishme natyrore që...
  • image 19 Gusht 2019 Fotografitë nga Droni që shfaqin pabarazinë e tmerrshme në Afrikën e Jugut Për afër 50 vite shtypje sistematike raciale dhe ndarje ka kapluar Afrikën e Jugut, transmeton koha.net. Derisa ligji për ndarje në vitet e 90-ta u hoq, ndarja vetëm se kishte lënë gjurmë në arkitekturën e vendit. Rrugët, lumenjtë dhe...
H M M E P S D
    1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30