Kuriozitete - Të gjitha lajmet e datës: 20190817

Kuriozitete - Të gjitha lajmet e datës: 20190817

Lajmet nga të gjitha kategoritë
  • image 07 Nëntor 2019 Metoda e thjeshtë e rinimit të organizmit: Si mund t’i dëmtojë kripa qelizat e dëmshme dhe... Si dhe përse vepron kjo metodë? Aplikoni këtë metodë super të thjeshtë në mënyrë që t'i ndihmoni organizmit që sa më parë t'i zëvendësojë qelizat e plakura dhe ato të dëmtuara me të reja (p.sh. qelizat e dëmtuara nga nitrati,...
  • image 06 Nëntor 2019 Ju duhen vetëm 50 minuta aktivitet në javë për ta ulur rrezikun e vdekjes së hershme Hulumtuesit kanë gjetur se çdo lloj aktiviteti fizik mund ta ulë rrezikun e vdekjes së hershme për 27%. Sipas hulumtuesve, ky studim edhe një herë dëshmon se aktiviteti qoftë ecje, vrapim, palestër apo not, mund të zvogëloj rrezikun e...
  • image 05 Nëntor 2019 Djemtë bartin gripin tek djemtë, vajzat tek vajzat Hulumtimi se si virusi ka kaluar nga një person në person në një shkollë fillore, ka treguar se si shkalla e bartjes së virusit nga djemtë në djem dhe vajzat në vajza ishte tri herë më e madhe se mes gjinive. Shkalla po ashtu ishte pesë...
  • image 04 Nëntor 2019 Shenjat që tregojnë se do të bëheni jashtëzakonisht të suksesshëm Ka disa trajta të caktuara të cilat njerëzit e suksesshëm i posedojnë. Telegrafi i sjell pesë prej tyre të cilat korrësit e suksesit kanë tendenca t'i demonstrojnë në jetën e përditshme. Gjeni lumturi në suksesin e të tjerëve sepse...
  • image 03 Nëntor 2019 Foto e rrallë, Hillary dhe Bill Clinton si studentë Hillary Clinton dhe Bill Clinton është çifti i njohur nga e gjithë bota. Javë më parë ata festuan përvjetorin e tyre të martesës, e fjalët romantike kushtuar njëri-tjetrit nuk munguan! Hillary ka shkruar "44 vjet më pas dhe ai është...
  • image 02 Nëntor 2019 Ku kushton kafeja më shtrenjtë Banka zvicerane United Bank of Switzerland, në kuadër të kërkimit të madh vjetor për çmimet dhe fitimet, ndërmjet tjerash është marrë edhe me çmimet e kafesë në qytete të ndryshme të botës. Hulumtimi merret me çmimin e një kafeje...
  • image 01 Nëntor 2019 9 foto që tregojnë se gjenet mund të na bëjnë befasi të bukura Asnjëherë nuk mund ta dish se çfarë të është destinuar të bësh apo jesh në jetë. Kjo kuptohet më së miri kur njerëzit vendosin të bëhen me fëmijë. Ky është një ndikim jetësor edhe më emocional. Shikoni fotot në vijim për të...
  • image 31 Tetor 2019 Shtëpia e përmbysur në Ankara tërheq mijëra vizitorë Një shtëpi e përmbysur në kryeqytetin e Turqisë, Ankara, e cila është ndërtuar nga një sipërmarrës dhe ka kushtuar thuajse sa një vilë, synon të vizitohet nga 100 mijë vizitorë, raporton Anadolu Agency (AA). E ndërtuar dhe patentuar...
  • image 30 Tetor 2019 Stresi e shkakton kancerin Stresi i vazhdueshëm jo vetëm që mund të jetë duke ua rrënuar shëndetin mendor, por njerëzit me nivele të larta të stresit janë më të prirë të vdesin nga kanceri, tregon një studim i ri. Pas analizimit të të dhënave të më shumë...
  • image 29 Tetor 2019 Si u formua Kryqi i Kuq Ndërkombëtar Në qershor 1859, biznesmeni zviceran Henry Dunant udhëtoi për në Itali, në atë kohë e pushtuar nga Franca. Kur mbërriti në qytetin Solferino, ai pa nga afër pasojat e një beteje franko-austriake, ku në një ditë të vetme, rreth 40 mijë...
H M M E P S D
    1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28