Kuriozitete - Të gjitha lajmet e datës: 20190817

Kuriozitete - Të gjitha lajmet e datës: 20190817

Lajmet nga të gjitha kategoritë
  • image 13 Korrik 2019 Facebook gjobitet 5 mld dollarë për skandalin e shpërndarjes së të dhënave personale Rregullatorët amerikanë kanë miratuar një gjobë rekord prej 5 miliardë dollarësh ndaj Facebook për të zgjidhur një hetim në shkeljet e privatësisë së të dhënave, thonë raportet në mediat amerikane. Komisioni Federal i...
  • image 12 Korrik 2019 Apple më 2020 do të publikojë katër iPhone Një raport i kompanisë JPMorgan zbulon që Apple, në përpjekje për të përforcuar shitjen e iPhone, do të publikojë katër telefona gjatë vitit 2020. Analistët besojnë që kompania nga Kupertino do të sjellë tri modele të reja OLED me...
  • image 11 Korrik 2019 10 shpikjet më të mira të fëmijëve në histori Në vitin 1905, 11 vjeçari Frank Epperson harroi një natë të ftohtë një gotë me lëng pluhur, ujë dhe një shkop për t'i trazuar. Kur u zgjua në mëngjes gjeti një ëmbëlsirë shumë të shijshme që e quajti Epsicle. Në vitin 1923 ai...
  • image 10 Korrik 2019 Në verë vuajmë patjetër nga këto gjëra! Kur është vapë themi se nuk e duroni dot, ndërsa kur është dimër nuk duroni dot të ftohtin. Ja disa arsye pse stina e verës nuk është edhe aq e këndshme, sipas intv.al:
  • image 08 Korrik 2019 Hoteli më i vjetër në botë ndodhet në Japoni Hoteli më i vjetër në botë është ndërtuar para 1311 vitesh, në vitin 705, dhe ndodhet në një fshat të Japonisë. Prej themelimit të tij ky hotel është mbyllur vetëm për rikonstruksion dhe prej atëherë pas 52 brezash, atë vijon ta...
  • image 05 Korrik 2019 Bota e egër në objektivin e aparatit, imazhe mahnitëse (Foto) Një ekspozitë e hapur në muzeun e natyrës në Londrës, ka hapur dyert për të gjithë adhuruesit e fotografisë e në veçanti të atyre të botës së egër. Imazhet e publikuara më poshtë janë shkrepur në të katër stinët e vitit, kurse...
  • image 04 Korrik 2019 Të gënjesh është një stres i vërtetë, që i kushton shtrenjtë shëndetit Sipas një studimi amerikan, duke thënë shpesh gënjeshtra, mund t'i shkaktoni një gjendje tensioni dhe ankthi shëndetit. Duke qenë të sinqertë, favorizoni një mirëqenie psiko-fizike. A ju ndodh shpesh t'i zmadhoni pak gjërat, për shembull...
  • image 03 Korrik 2019 5 këshilla si të eliminoni aromën e keqe tek këpucët Ka shumë arsye pse këpucët mund të mbajnë aromë të keqe: nga djersitja e tepërt, përdorimi i vazhdueshëm në materialet e prodhimit apo mbajtja e këpucëve veshur për një kohë të gjatë. Edhe pse kjo mund t'iu duket diçka e zakonshme,...
  • image 02 Korrik 2019 Fqinjët menduan se ishte një depo magazinimi, por ajo po shitet për 450 mijë dollarë (Foto) Një depo e konvertuar në një "shtëpi" prapa një ish-blloku banimi në Londër është futur treg për 350 mijë funte (rreth 450 mijë dollarë). Siç shkruajnë mediat britanike, përcjell Telegrafi, bëhet fjalë për një "shtëpi" e cila ka...
  • image 01 Korrik 2019 Tortat që duken sikur janë prej xhami (Foto) Një nga risitë më interesante të viteve të fundit është stampimi tre-dimensional. Kjo është një teknologji e krijuar në fushën e kompjuterit, për të stampuar edhe në përmasa shumë të vogla qarqet për kompjuterë, por ajo mori kaq...
H M M E P S D
 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31