Kuriozitete - Të gjitha lajmet e datës: 20190817

Kuriozitete - Të gjitha lajmet e datës: 20190817

Lajmet nga të gjitha kategoritë
  • image 20 Qershor 2019 I thuri 2,900 vargje dashurisë së pamundur Poema më e gjatë e dashurisë në botë u krijua në vitin 1844 në Banska Stiavnica në Sllovaki. Janë 2 900 vargje të një shkrimtari vendas. Sot, qyteti i vogël mesjetar dëshiron të transformohet në një vend pelegrinazhi për të...
  • image 19 Qershor 2019 Ndërtohet ura më e gjatë në botë për këmbësorë Ura këmbësore më e gjatë në botë u hap të shtunën në alpet zvicerane pranë qytetit të Zermattit. Struktura me gjatësi 494 metra dhe rreth 85 metra e lartë varet mbi luginën Grabengufer. Bordi i Turizmit në Zermatt pohon se ura është...
  • image 18 Qershor 2019 Këshilla nga njerëzit e fshatit me jetëgjatësinë më të madhe në botë Një kardiolog kishte dëgjuar për disa njerëz në një fshat në Kinë, të cilët nuk ishin prekur asnjëherë nga sëmundjet dhe kishin jetëgjatësinë me të madhe në botë, ai vendosi ta vizitojë dhe të marrë nga sekretet e tyre. "Është...
  • image 18 Qershor 2019 Ekspertët këshillojnë: ushtroni në trampolinë Me rastin e ushtrimit të pjesës së sipërme të trupit patjetër duhet të qëndroni stabil, ndërkaq forca patjetër duhet të bartet nga pjesa abdominale në trampolinë dhe ushtrohen para së gjithash këmbët. Shumica e njerëzve dinë për...
  • image 17 Qershor 2019 Thyhet rekordi Guinness, 633 zhytës bëhen bashkë për të pastruar oqeanin 633 zhytës kanë thyer rekordin Guinness duke pastruar oqeanin nga plehrat. Kjo ndodhi të shtunën pranë Deerfield Beach International Fishing Pier. Gjyqtari i Guinness, Michael Empric bëri një udhëtim të rrallë nga New York City për të...
  • image 16 Qershor 2019 Çifti që nuk u kurorëzua sherri i racës Kur Trudy Menard dhe Barcley Patoir u thanë miqve dhe familjarëve se do të martoheshin, askush nuk kishte besuar se ishte punë e hairit - sepse Trudy ishte e bardhë dhe Barcley me ngjyrë. "Kur iu thashë në punë, kolegët menduan se ishte...
  • image 15 Qershor 2019 Qershitë përveç të shëndetshme, parandalojnë edhe plakjen! Qershitë janë një frut i vogël, por me vlera të mëdha ushqyese, ku cilësohen si një ilaç i vërtetë për organizmin tonë. Duke nisur nga rreziku për zemrën, mbron nga kanceri e nga shumë sëmundje të tjera. Efektet pozitive në...
  • image 14 Qershor 2019 Shenjat që tregojnë se keni personalitet të fortë Ka shumë karakteristika që e bëjnë një person shumë unik krahasuar me njerëzit tjerë. Madje ka disa karakteristika të caktuara që dallohen më shumë se tjerat dhe këto karakteristika janë ato që e definojnë personalitetin tuaj të...
  • image 13 Qershor 2019 Shtëpia e mbretëreshës Elizabeth del në shitje Shtëpia e mbretëreshës Elizabeth në Maltë ka dalë së fundmi në shitje. "Villa Guardamangia" është në shitje për një vlerë prej 6 milionë euro ose 5.3 milionë paund. Mbretëresha Elizabeth jetoi atje nga viti 1949 deri në vitin 1951...
  • image 13 Qershor 2019 Veterani amerikan gjen të dashurën franceze pas 73 vitesh Një ushtar amerikan është bashkuar me dashurinë e jetës së tij, të cilën e njohu në mes të Luftës së Dytë Botërore. KT Robins, tani 97 vjeç ishte caktuar në Francë, ku takoi Jeannine Ganaye, sot 92 vjeçe dhe u dashurua me...
H M M E P S D
 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31