Kuriozitete - Të gjitha lajmet e datës: 20190817

Kuriozitete - Të gjitha lajmet e datës: 20190817

Lajmet nga të gjitha kategoritë
  • image 04 Tetor 2019 30 mijë dollarë nëse dëshironi emër unik për fëmijën tuaj Një ekip prej 12 ekspertësh për zgjedhjen e emrave, të cilët e udhëheqin ndërmarrjen zvicerane «Erfolgswelle», janë të angazhuar në krijimin e një emri origjinal për fëmijën tuaj. Sot duket se janë duke u praktikuar emra të...
  • image 03 Tetor 2019 Diamantet e krijuara nga njeriu do të shiten me një çmim shumë të ulët Kompania më e madhe në botë që merret me gërmimin dhe shitjen e diamanteve do të nisë të shesë diamante të prodhuara në laborator. De Beers njoftoi se do të shesë këto gurë të çmuar të prodhuar nga njeriu me 1/10 e çmimit të...
  • image 02 Tetor 2019 “Parajsa në tokë”, njihuni me qytetin pa vetura Kjo mund të jetë parajsa. Në Pontevedra, zhurmat e zakonshme të një qyteti spanjoll janë zëvendësuar nga cicërimat e zogjve dhe bisedat mes njerëzve. Këta të fundit, nuk flasin me zë të lartë. Me thuajse të gjithë trafikun të...
  • image 01 Tetor 2019 Kryebashkiakja e qytetit pa banorë Kur bashkëshorti i saj ndërroi jetë në 2004, nuk i la pas vetëm tavernën e qytezës dhe trishtimin, por edhe përgjegjësinë dhe barrën për të drejtuar të gjithë qytetin. 84-vjeçarja Elsie Eiler paguan rregullisht taksat, i siguron vetes...
  • image 30 Shtator 2019 Finlandë, spektakël dritash polare në qiell Në Finlandë, ndodh jo rrallë që qielli të ngjyroset me të gjelbër dhe njerëzit të mund të shijojnë vallëzimin e aurorës boreale. Dhe magjia e saj në qiell mbi Laplandin finlandez, ka befasuar shumëkënd nga e premtja deri të shtunën....
  • image 29 Shtator 2019 Këto janë orët më të shtrenjta në botë Orët e sotme shpesh shërbejnë si një aksesor i pashmangshëm në modë, por edhe si një simbol i statusit shoqëror. Këto janë orët më të shtrenjta në botë: 10. Blancpain 1735 - 800.000 dollarë
  • image 28 Shtator 2019 Edhe liderët botërorë kanë nofka - Merkelin e quajnë "Nëna" Liderëve të vendeve të Bashkimit Evropian u pëlqen të ruajnë seriozitetin e të projektojnë një imazh të tillë në publik, por ndonjëherë, as këta njerëz të fuqishëm nuk i shmangin dot nofkat e publikut, apo edhe ato të dala nga...
  • image 27 Shtator 2019 Gjëegjëza më e thjeshtë në botë, por 2 % e zgjidhin E njohur si "Gjëegjëza e Ajnshtajnit", ajo është zgjidhur nga vetëm 2% e njerëzve në botë. Nuk ka asgjë të vështirë, duhet vetëm pak durim dhe vëmendje. Rasti është i tillë: Kemi 5 shtëpi të ndryshme, ku jetojnë 5 pronarë nga...
  • image 26 Shtator 2019 Fëmijët mbanin biberon që para 7.000 vjetëve Zbulohen biberonët më të vjetër për fëmijë në botë. Ata janë kavanoza prej balte me një hundëz të vogël dhe ndonjëherë formohen në një mënyrë artistike në formën e kafshëve. Ata janë përdorur për të ushqyer të...
  • image 25 Shtator 2019 Monuni, mbreti i parë ilir që ka prerë monedha Një ndër mbretërit e parë ilirë që kanë prerë monedha ka qenë Monuni, i cili mendohet të ketë mbretëruar në vitet 290/285 deri në 270 p.e.s, në trevat mes Dyrrahut dhe Apolonisë, deri në kufi me Maqedoninë. Në një informacion të...
H M M E P S D
    1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30