Kuriozitete - Të gjitha lajmet e datës: 20190831

Kuriozitete - Të gjitha lajmet e datës: 20190831

Lajmet nga të gjitha kategoritë
  • image 17 Nëntor 2019 Zbuloni sa orë gjumë ju duhen sipas moshës që keni Ne jetojmë në një botë moderne, ku gjërat lëvizin shpejtë, koha fluturon dhe të gjithë kemi një lloj mënyre jetese të shpejtë. Por, nuk do të thotë se jemi duke bërë jetë të shëndetshme. Ndonjëherë nuk kemi kohë të mjaftueshme...
  • image 16 Nëntor 2019 Ushqimet që ndikojnë në gjatësinë e fëmijëve Ka shumë faktorë që ndikojnë në gjatësinë e një njeriu, duke filluar nga gjenet, aktiviteti fizik, mënyra e jetesës, ushqyerja etj. Më poshtë do të gjeni disa nga ushqimet më të mira që ndihmojnë në zhvillimin dhe forcimin e...
  • image 15 Nëntor 2019 Lumturia rritet përgjatë viteve, prandaj bëhuni gati për një pensionim argëtues Përgjatë shekujve të tërë, procesi i plakjes ka fituar vetëm reputacion të keq, por hulumtimet e reja tregojnë se duhet ta vlerësojmë më shumë plakjen, pasi që kohërat më të mira të jetës sonë i përjetojmë kur futemi në vitet e...
  • image 14 Nëntor 2019 Teprimi me kafe dobëson shikimin Studimi i ri, i publikuar në Harvard, ka treguar që tek meshkujt dhe femrat që pinë tri e më shumë kafe në ditë ekziston përqindja e madhe e atyre që kanë probleme me shikimin Hulumtimi lidh konsumimin e madh të kafeinës me zhvillimin e...
  • image 13 Nëntor 2019 Përdorimi i lugëve plastike në kuzhinë, rrezik për shëndetin Lugët, spatulat dhe përzierëset plastike, janë disa nga sendet që ne i përdorim çdo ditë në kuzhinë, por rezulton se ato në të vërtetë mund të na "vrasin". Shkencëtarët kanë paralajmëruar se këto vegla plastike prodhojnë toksina...
  • image 12 Nëntor 2019 10 qytetet më të mira për të jetuar, prijnë Vjena dhe Zurichu Fatmirësisht, ka shumë ekipe ekspertësh të cilët e studiojnë kualitetin e të jetuarit në qytete të mëdha të botës. Një nga këto grupe të ekspertëve është edhe 'Mercer', i cili për 19 vitet e fundit e ka kryer anketimin vjetor për...
  • image 11 Nëntor 2019 Grupi më i rrallë i gjakut në botë, vetëm 43 persona e kanë në të gjithë botën Përveç tetë llojeve të zakonshme të gjakut, ekzistojnë edhe disa lloje tjera të gjakut të cilat janë tejet të rralla. Rreth 160 nga 342 antigjenët e grupeve të gjakut janë me përhapje të madhe, që do të thotë se shumica e njerëzve...
  • image 10 Nëntor 2019 Shtetet ku është mirë të jesh vajzë, prin Islanda me vendet nordike Progresi në çështjen e barazisë gjinore po ngadalësohet. Në normën aktuale të ndryshimit, do të duhen 108 vjet për të mbyllur Hendekun Global të Gjinisë, i cili tani qëndron në 68 për qind. Sipas indeksit të "Global Gener Gap", për...
  • image 08 Nëntor 2019 Forma e hundës tregon karakterin tuaj Është një person që e di mirë se çfarë do, madje është edhe pak kokëfortë. Përkushtohet shumë, sidomos për ta bërë jetën më me gjallëri, falë udhëtimeve dhe aktiviteteve përherë të reja. Kush e ka hundën e gjatë mund të...
  • image 07 Nëntor 2019 Metoda e thjeshtë e rinimit të organizmit: Si mund t’i dëmtojë kripa qelizat e dëmshme dhe... Si dhe përse vepron kjo metodë? Aplikoni këtë metodë super të thjeshtë në mënyrë që t'i ndihmoni organizmit që sa më parë t'i zëvendësojë qelizat e plakura dhe ato të dëmtuara me të reja (p.sh. qelizat e dëmtuara nga nitrati,...
H M M E P S D
      1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29