Kuriozitete - Të gjitha lajmet e datës: 20190831

Kuriozitete - Të gjitha lajmet e datës: 20190831

Lajmet nga të gjitha kategoritë
  • image 03 Gusht 2019 Hithrat mund të ulin presionin e gjakut Përafërsisht një në tre të rritur ka presion të lartë të gjakut. Presioni i lartë i gjakut është një shqetësim serioz shëndetësor, sepse shkakton sëmundjet e zemrës dhe sulmet të cilat janë ndër shkaqet kryesore të vdekjes...
  • image 02 Gusht 2019 Facebook financon studimin për leximin e trurit të njeriut Dhe algoritmet arritën të identifikonin përgjigjet e tyre në 61% të rasteve. Shumica e qasjeve në të kaluarën ka qenë tek dekodimi i të folurës. Facebook thotë se ka në plan të krijojë një pajisje e cila lejon njerëzit të shkruajnë...
  • image 02 Gusht 2019 Hakerat vjedhin të dhënat personale të 106 milionë njerëzve Të dhënat personale të 106 milionë individëve në gjithë SHBA-në dhe Kanadanë janë vjedhur nga hakerat që synuan kompaninë e shërbimeve financiare Capital One. Kompania zbuloi lajmin pasi hakeri i dyshuar u arrestua. Sipas Capital...
  • image 31 Korrik 2019 Njerëzimi po i pakëson burimet natyrore Global Footprint Network përllogarit çdo vit ditën e mbingarkesës së planetit, ose ditës së mbikonsumimit të Tokës. Sipas të dhënave të kësaj organizate kjo ditë po afron gjithnjë e më shumë. Më 1971, dita e parë e mbikonsumit...
  • image 31 Korrik 2019 Rekord botëror, Etiopia mbjell mbi 350 milionë pemë në 1 ditë Etiopia ka shënuar një rekord të ri botëror duke mbjellë më shumë se 350 milion pemë të reja brenda një dite. Fushata e titulluar "Trashëgimia e Gjelbër" synon ripyllëzimin e vendit për të parandaluar katastrofat mjedisore që vijnë...
  • image 29 Korrik 2019 Kafeja nuk preferohet në temperatura të larta Kafeja është ndër pijet që konsumohen në baza ditore nga një shumicë kosovarësh. Megjithatë, në temperatura të larta, të cilat do mbizotërojnë kryesisht këtë vit, ekspertët ka rekomanduar të hiqni dorë nga kafeja. Kjo, pasi që...
  • image 28 Korrik 2019 Tejkaloni ditët me vapë, pini ujë shpesh, jo rrallë dhe në sasi të mëdha Vapa nuk ju lë të merrni frymë? Lëviz ngadalë, mos nxitoni dhe mos krijoni ankth, merrni frymë me qetësi dhe... ndiqni një lloj strategjie. Magnezi ju ndihmon të nisni ditën me më shumë energji. Sigurisht, hidratimi është thelbësor,...
  • image 27 Korrik 2019 Mjalti është organik nëse qëndron në fund të gotës me ujë Nëse dëshironi të merrni përfitimet të cilat vijnë nga mjalti atëherë pastërtia e mjaltit është ajo që duhet marrë parasysh, para se ta blini atë. Ka disa teste dhe eksperimente të thjeshta që mund të kryhen në shtëpi për...
  • image 26 Korrik 2019 Maskat me patate që bëjnë mrekulli për fytyrën Janë një varg produktesh që ju ndihmojnë të largoni shenjat, dhe pavarësisht sado efektive të jenë, është e rëndësishme të dini se në këto produkte ka shumë kemikalie që i shkaktojnë dëme shëndetit tuaj. Andaj, më poshtë po ju...
  • image 25 Korrik 2019 Fruti që pastron gjakun dhe shëron sëmundjet më shqetësuese Përveç përdorimit në kuzhinë për përgatitjen e ëmbëlsirave të ndryshme, nektarina renditet edhe si një frutë kuruese. Në mjekësinë popullore përdoren frutat e nektarinës, të cilat janë të pasura me shumë vlera ushqyese. Frutat e...
H M M E P S D
      1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29