Kuriozitete - Të gjitha lajmet e datës: 20190831

Kuriozitete - Të gjitha lajmet e datës: 20190831

Lajmet nga të gjitha kategoritë
  • image 15 Shtator 2019 Çaji i mirë për shëndetin e trurit Hulumtime të reja kanë sugjeruar që pirja e çajit mund të jetë e mirë për trurin tuaj si dhe të pengojë plakjen. Shkencëtarët tani thonë se konsumimi i rregullt i çajit mund të jetë një zgjedhje e thjeshtë jetese që sjell...
  • image 14 Shtator 2019 Përse duhet të ndryshoni mënyrën e ushqimit Njohuritë e sotme mbi ushqimin kërkojnë zvogëlim të futjes së yndyrave në organizëm, posaçërisht yndyrave me prejardhje shtazore, si edhe të artikujve me rafinim të lartë, ndërkaq rekomandohet përdorimi i shtuar i ushqimit me...
  • image 13 Shtator 2019 Lumturia trashëgohet Studimet nga Universiteti i Minesotës kanë treguar se ndjenja e lumturisë dhe e kënaqësisë nuk varet nga suksesi në punë dhe në dashuri, por nga trashëgimia gjenetike. Me studimin shumëvjeçar të jetës së binjakëve, të cilët kanë...
  • image 12 Shtator 2019 Për të shmangur gjobën 100 sterlinash, shpenzoi rreth 30 000! Një inxhinier në pension, në Britaninë e Madhe, ka shpenzuar 30 000 sterlina për tre vjet në luftën e tij ligjore për të mos paguar një gjobë prej 100 sterlinash, me të cilën ishte dënuar për tejkalim të shpejtësisë. Sipas BBC,...
  • image 10 Shtator 2019 Mbi 100 radio sinjale "misterioze" në hapësirë, tre miliardë vjet dritë larg nga Toka Teleskopi më i madh kinez ka zbuluar më shumë se 100 pulsione radio misterioze që vijnë nga një burim rreth tre miliardë vjet dritë larg nga Toka. Sinjalet e çuditshme janë të ashtuquajturat shpërthime të shpejta të radios, që vijnë...
  • image 09 Shtator 2019 Çka ndikon në rritjen e produktivitetit në punë Produktivitet do të thotë më pak kosto dhe shumë punë e përfitim. Por ai varet nga shumë faktorë. Me disa prej të cilave po ju njohim më poshtë. Ndryshimet e temperaturës
  • image 08 Shtator 2019 Tri rregulla mëngjesi për të rënë në peshë Mënyra më e mirë për t'u dobësuar është të hani mëngjes të shëndetshëm çdo ditë. Ndiqni këto 3 rregulla çdo mëngjes dhe do të arrini rezultate të kënaqshme brenda pak kohësh.
  • image 07 Shtator 2019 Kodak, revolucioni i fotografisë Më 4 shtator 1888, George Eastman, mori patentën për aparatin e tij fotografik, Kodak, i cili revolucionarizoi fotografinë. Aparati fotografik Kodak ishte si një kuti e vogël që mund të mbahej në dorë. Ai zëvendësoi aparatet e mëdha...
  • image 05 Shtator 2019 Rukola një bimë me vlerë ushqyese fantastike Rukola është një bimë me një vlerë ushqyese fantastike falë pranisë së kripërave minerale përfshirë magnez, kalcium, kalium dhe hekur, dhe përmban vitamina si A B dhe C. Ndër vetitë e saj të panumërta kujtojmë ato pastruese,...
  • image 04 Shtator 2019 Si ta keni higjienën e përsosur – sipas shkencës Kur është fjala për rutinën tuaj ditore higjienike - duke filluar nga pastrimi i dhëmbëve e deri te dushi i mbrëmjes - ju mendoni se i keni të gjitha gjërat nën kontroll. Por do të befasoheni nga ato që kanë raportuar shkencëtarët,...
H M M E P S D
    1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30