Kuriozitete - Të gjitha lajmet e datës: 20190831

Kuriozitete - Të gjitha lajmet e datës: 20190831

Lajmet nga të gjitha kategoritë
  • image 31 Gusht 2019 Karotat janë të mira për sytë dhe përmirësojnë shikimin Përveç që konsumohen si ushqim, karotat janë kultivuar për të shërbyer edhe si mjekim për trajtimin e shumë sëmundjeve. Më poshtë keni disa dobi që mund të merrni nga karrotat, transmeton Klan Kosova. Karota ka më pak kalori...
  • image 30 Gusht 2019 7 vitamina esenciale që duhet t'i merrni patjetër pas moshës 40 vjeç Mendojini vitaminat dhe lëndët ushqyese si një ushtri që mund të luftojnë sëmundjet e lidhura me moshën. Mënyra më e mirë për të krijuar këtë ushtri është të ushqeheni me një dietë të pasur dhe të shëndetshme. Është e...
  • image 29 Gusht 2019 Kjo është shprehia më e zakonshme e njerëzve inteligjentë Sado e frikshme apo çuditshme që mund t'ju duket, inteligjenca e vërtetë është paksa e rrallë ditëve të sotme. Ata të cilët kanë një dëshirë të vërtetë për të mësuar, i zgjerojnë njohuritë e tyre dhe i thyejnë barrierat e...
  • image 28 Gusht 2019 Kështjellat më të mahnitshme në botë (Foto) Të projektuara për strehim dhe për të rrënjosur frikën, kështjellat më spektakolare në botë ende mirëpresin vizitorët dhe i frymëzojë ata siç kanë bërë edhe shekuj më parë. Që nga shekulli i 11-të, në të gjithë Evropën, Azi...
  • image 27 Gusht 2019 Nënë e bijë... i dalloni dot? Një aktore që sfidon vitet që ka në kurriz ka mahnitur rrjetet sociale pasi njerëzit mendojnë se ajo dhe e bija duken si motra. Yan Ni, nga Kina dhe vajza e saj Zou Yuanqing si rrallë herë kanë dalë së bashku në Pekin këtë javë. Ylli i...
  • image 26 Gusht 2019 117 vjeçarja: Sekreti i jetëgjatësisë është se nuk kisha burrë të më nervozojë Italiania Emma Morano ishte njeriu i fundit që përjetoi shekullin e 20-të nga dita e parë deri në ditën e fundit dhe madje edhe më shumë. Sekreti i një jete të shëndetshme ishte - siç tha vetë ajo - jeta pa shqetësim nga burrat. Ajo...
  • image 25 Gusht 2019 Gratë në Zvicër dhe burrat në Australi jetojnë më së gjati në botë Gratë në Zvicër jetojnë më gjatë se të gjitha gratë e tjera në botë. Ky është përfundimi në të cilin kanë arritur një sërë ekspertësh, të cilët kanë studiuar jetëgjatësinë në 15 vende të mëdha. Sipas këtij studimi,...
  • image 24 Gusht 2019 Zbulohet pilula që ndal infarktin...dhe ka kosto minimale Një pilulë në ditë që mban katër ilaçe, mund të reduktojë numrin e atakeve kardiake dhe infarkteve me një të tretën e mundësisë. Polypill, mban aspirin që hollon gjakun, një statinë që ul kolesterolin dhe dy ilaçe për uljen e...
  • image 24 Gusht 2019 Mësoni se çfarë tregojnë shenjat që keni në trup? Nëse i keni këto shenja, ndoshta duhet të përqendroheni për të kuptuar domethënien e tyre Kokrrat e vogla. Kokrrat e vogla që zakonisht shfaqen në duar apo këmbë. Ato janë të ashpra dhe janë rezultat i prodhimit të keratinës në...
  • image 23 Gusht 2019 E kanë shpikur ekipet e mjekëve ushtarakë: Si të flini gjumë për dy minuta Kjo është teknika të cilën tashmë disa decenie e përdorin ushtarët dhe ekspertët. Thonë që të sigurt do të bini në gjumë të thellë për vetëm 120 sekonda! Kjo këshillë është publikuar në vitet tetëdhjetë në librin "Relaksohu...
H M M E P S D
    1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30