Kuriozitete - Të gjitha lajmet e datës: 20190831

Kuriozitete - Të gjitha lajmet e datës: 20190831

Lajmet nga të gjitha kategoritë
  • image 24 Gusht 2019 Zbulohet pilula që ndal infarktin...dhe ka kosto minimale Një pilulë në ditë që mban katër ilaçe, mund të reduktojë numrin e atakeve kardiake dhe infarkteve me një të tretën e mundësisë. Polypill, mban aspirin që hollon gjakun, një statinë që ul kolesterolin dhe dy ilaçe për uljen e...
  • image 24 Gusht 2019 Mësoni se çfarë tregojnë shenjat që keni në trup? Nëse i keni këto shenja, ndoshta duhet të përqendroheni për të kuptuar domethënien e tyre Kokrrat e vogla. Kokrrat e vogla që zakonisht shfaqen në duar apo këmbë. Ato janë të ashpra dhe janë rezultat i prodhimit të keratinës në...
  • image 23 Gusht 2019 E kanë shpikur ekipet e mjekëve ushtarakë: Si të flini gjumë për dy minuta Kjo është teknika të cilën tashmë disa decenie e përdorin ushtarët dhe ekspertët. Thonë që të sigurt do të bini në gjumë të thellë për vetëm 120 sekonda! Kjo këshillë është publikuar në vitet tetëdhjetë në librin "Relaksohu...
  • image 21 Gusht 2019 Abraham Lincoln, letër drejtuar mësuesit të djalit të tij Njëri nga presidentët më të përmendur të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Abraham Lincoln, kështu i shkruante mësuesit/es së fëmijës së tij në ditën e parë që ai do të shkonte në shkollë. Po e ritransmetojmë, për arsye të...
  • image 20 Gusht 2019 Limonada që shëron gjithçka, prej dhimbjes së trupit e deri te pesha e tepërt Megjithatë, nëse shtoni aromë në ujë, ju merrni një pije natyrale të shijshme që do ta mbajë trupin të hidratuar dhe do të përmirësojë shëndetin në shumë mënyra. Uji i ananasit është një nga pijet më të fuqishme natyrore që...
  • image 19 Gusht 2019 Fotografitë nga Droni që shfaqin pabarazinë e tmerrshme në Afrikën e Jugut Për afër 50 vite shtypje sistematike raciale dhe ndarje ka kapluar Afrikën e Jugut, transmeton koha.net. Derisa ligji për ndarje në vitet e 90-ta u hoq, ndarja vetëm se kishte lënë gjurmë në arkitekturën e vendit. Rrugët, lumenjtë dhe...
  • image 18 Gusht 2019 Gjashtë arsye se përse duhet të konsumoni smothie në mëngjes Mëngjesi është koha më e mirë e ditës për të pirë një "smoothie", e veçanërisht nëse përpiqeni të përmirësoni shëndetin dhe të humbni disa kilogramë. Më poshtë janë listuar gjashtë arsye se përse është mirë të pini...
  • image 17 Gusht 2019 Gjërat që doktorët asnjëherë nuk duhet t’i postojnë në rrjetet sociale! Popullariteti i rrjeteve sociale ka shpërthyer vitet e fundit, ku vetëm platforma Facebook ka me miliarda përdorues. Sidoqoftë, duhet të dini se ka rreziqe potenciale të përdorimit të rrjeteve sociale, transmeton Telegrafi. Mirëpo, këta...
  • image 16 Gusht 2019 Një fëmijë me sindromën Down sapo ka hyrë në histori Një fëmijë 18 muajshe sapo ka hyrë në histori. Ai është Lucas Warren, një fëmijë me sindromën Down që ka arritur që të marrë çmimin Buzëqeshja, për herë të parë në historinë 91-vjeçare të konkursit 'Gerber'. Të mërkurën...
  • image 15 Gusht 2019 Vila luksoze më e fortifikuar Është një fortesë 200 vjeçare që nga jashtë nuk të tërheq aspak, pasi nuk mund të shihet as si kështjellë, as si vilë. Ajo u ndërtua në Britani si një fortesë me tulla, për të mbrojtur ishullin nga Napoleoni. Por ajo që ofrohet...
H M M E P S D
    1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30