Kuriozitete - Të gjitha lajmet e datës: 20190903

Kuriozitete - Të gjitha lajmet e datës: 20190903

Lajmet nga të gjitha kategoritë
  • image 22 Korrik 2019 Bota shënon 50 vjetorin e zbritjes së parë në Hënë Mijëra njerëz kanë festuar 50 vjetorin e zbritjes së parë në Hënë. Më 20 korrik,1969, anija kozmike Apollo 11 e tipit Eagle (shqiponjë), zbarkoi në sipërfaqen e Hënës. Disa orë më vonë, Neil Armstrong bëri historinë duke u bërë...
  • image 21 Korrik 2019 "The Lion King" nga jeta reale Me historinë e tij mitike të jetës e vdekjes , pa përmendur këtu edhe një mori luanësh dhe hienash, "The Lion King" ishte një kandidat i pagjasë për një trajtim fotorealist. Por filmi i ri rrëshqet në natyralizëm, me një autenticitet...
  • image 21 Korrik 2019 Pensioniste, por vazhdon punën 48 vjet si infermiere (video) Rrallë ka qytetarë të Elbasanit të cilët nuk njohin Arzie Sadikun. Prej 48 vitesh, që sa doli nga bankat e shkollës, ajo shërben si infermiere në kirurgjinë e Elbasanit. Sot, edhe pse pensioniste, Arzien e gjejmë në punë. Ajo nuk i...
  • image 20 Korrik 2019 Në Gjermani 17 milionë banorë jetojnë të vetmuar Autoritetet gjermane bënë të ditur se është rritur ndjeshëm numri i qytetarëve që jetojnë vetëm. Sipas Byrosë Federale Gjermane të Statistikave, rreth 17,3 milionë njerëz jetojnë vetëm në vend, që do të thotë se vitin e kaluar...
  • image 20 Korrik 2019 A duhet të flemë me kripën e detit pas plazhit ? Plazhi është vendi i preferuar i të gjithëve gjatë sezonit veror, për shkak të vapës dhe të temperaturave të larta. Asnjëherë nuk jemi të sigurtë për cilësinë e ujit duke qenë gjithnjë të ekspozuar ndaj infeksioneve të shumta,...
  • image 20 Korrik 2019 Hudhra, limoni dhe vera ju ndihmojnë për ndaljen e dhimbjes së dhëmbit Kush nuk e ka provuar dhimbjen e tmerrshme të dhëmbëve? Dhimbja e tyre mund të shkaktohet nga një infeksion, nga kariesi ose për arsye të ndryshme. Dentisti është zgjidhja më e mirë e mundshme, por në rastet kur nuk pret puna sa të...
  • image 19 Korrik 2019 Bota përjetoi qershorin më të nxehtë në histori Bota ka përjetuar qershorin më të nxehtë në histori muajin e kaluar, me temperaturë mesatare prej 16.4 gradësh Celsius. Administrata e Oqeanisë dhe Atmosferës e Shteteve të Bashkuara tha se temperatura mesatare globale ka qenë për 1.7...
  • image 19 Korrik 2019 Holanda mbjell lule në stacionet e autobusëve si dhuratë për bletët Këshilli Bashkiak i Utreht në Holandë mbolli bimë dhe lule në çatitë e qindra stacioneve të autobusëve si dhuratë për bletët. Bëhet fjalë për sedum (plantacion i bimëve), ndërsa u vendos të mbulohen kulmet e 316 stacioneve të...
  • image 18 Korrik 2019 Një arkeolog bën një zbulim që po i habitë të gjithë Një linjë gjurmësh e shkelur deri në 950.000 vjet më parë, është cilësuar më e vjetra e gjetur ndonjëherë në Evropë, në një plazh në Norfolk. Arkeologu, Paul Macro zbuloi gjetjet në një plazh në Happisburgh, pranë Great...
  • image 17 Korrik 2019 Rruga futet në rekordet Ginez si më e pjerrëta në botë (Video) Një rrugë është futur në librin Ginez si më e pjerrëta në botë. Ffordd Pen Llech ndodhet në veri të Uellsit. Banorët në Harlech festuan futjen e rrugës në Guinness World Records pasi u verifikua pjerrtësia e saj prej 37.45%. Rekordi...
H M M E P S D
 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31