Kuriozitete - Të gjitha lajmet e datës: 20190903

Kuriozitete - Të gjitha lajmet e datës: 20190903

Lajmet nga të gjitha kategoritë
  • image 12 Nëntor 2019 10 qytetet më të mira për të jetuar, prijnë Vjena dhe Zurichu Fatmirësisht, ka shumë ekipe ekspertësh të cilët e studiojnë kualitetin e të jetuarit në qytete të mëdha të botës. Një nga këto grupe të ekspertëve është edhe 'Mercer', i cili për 19 vitet e fundit e ka kryer anketimin vjetor për...
  • image 11 Nëntor 2019 Grupi më i rrallë i gjakut në botë, vetëm 43 persona e kanë në të gjithë botën Përveç tetë llojeve të zakonshme të gjakut, ekzistojnë edhe disa lloje tjera të gjakut të cilat janë tejet të rralla. Rreth 160 nga 342 antigjenët e grupeve të gjakut janë me përhapje të madhe, që do të thotë se shumica e njerëzve...
  • image 10 Nëntor 2019 Shtetet ku është mirë të jesh vajzë, prin Islanda me vendet nordike Progresi në çështjen e barazisë gjinore po ngadalësohet. Në normën aktuale të ndryshimit, do të duhen 108 vjet për të mbyllur Hendekun Global të Gjinisë, i cili tani qëndron në 68 për qind. Sipas indeksit të "Global Gener Gap", për...
  • image 08 Nëntor 2019 Forma e hundës tregon karakterin tuaj Është një person që e di mirë se çfarë do, madje është edhe pak kokëfortë. Përkushtohet shumë, sidomos për ta bërë jetën më me gjallëri, falë udhëtimeve dhe aktiviteteve përherë të reja. Kush e ka hundën e gjatë mund të...
  • image 07 Nëntor 2019 Metoda e thjeshtë e rinimit të organizmit: Si mund t’i dëmtojë kripa qelizat e dëmshme dhe... Si dhe përse vepron kjo metodë? Aplikoni këtë metodë super të thjeshtë në mënyrë që t'i ndihmoni organizmit që sa më parë t'i zëvendësojë qelizat e plakura dhe ato të dëmtuara me të reja (p.sh. qelizat e dëmtuara nga nitrati,...
  • image 06 Nëntor 2019 Ju duhen vetëm 50 minuta aktivitet në javë për ta ulur rrezikun e vdekjes së hershme Hulumtuesit kanë gjetur se çdo lloj aktiviteti fizik mund ta ulë rrezikun e vdekjes së hershme për 27%. Sipas hulumtuesve, ky studim edhe një herë dëshmon se aktiviteti qoftë ecje, vrapim, palestër apo not, mund të zvogëloj rrezikun e...
  • image 05 Nëntor 2019 Djemtë bartin gripin tek djemtë, vajzat tek vajzat Hulumtimi se si virusi ka kaluar nga një person në person në një shkollë fillore, ka treguar se si shkalla e bartjes së virusit nga djemtë në djem dhe vajzat në vajza ishte tri herë më e madhe se mes gjinive. Shkalla po ashtu ishte pesë...
  • image 04 Nëntor 2019 Shenjat që tregojnë se do të bëheni jashtëzakonisht të suksesshëm Ka disa trajta të caktuara të cilat njerëzit e suksesshëm i posedojnë. Telegrafi i sjell pesë prej tyre të cilat korrësit e suksesit kanë tendenca t'i demonstrojnë në jetën e përditshme. Gjeni lumturi në suksesin e të tjerëve sepse...
  • image 03 Nëntor 2019 Foto e rrallë, Hillary dhe Bill Clinton si studentë Hillary Clinton dhe Bill Clinton është çifti i njohur nga e gjithë bota. Javë më parë ata festuan përvjetorin e tyre të martesës, e fjalët romantike kushtuar njëri-tjetrit nuk munguan! Hillary ka shkruar "44 vjet më pas dhe ai është...
  • image 02 Nëntor 2019 Ku kushton kafeja më shtrenjtë Banka zvicerane United Bank of Switzerland, në kuadër të kërkimit të madh vjetor për çmimet dhe fitimet, ndërmjet tjerash është marrë edhe me çmimet e kafesë në qytete të ndryshme të botës. Hulumtimi merret me çmimin e një kafeje...
H M M E P S D
      1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29