Kuriozitete - Të gjitha lajmet e datës: 20190903

Kuriozitete - Të gjitha lajmet e datës: 20190903

Lajmet nga të gjitha kategoritë
  • image 20 Shtator 2010 Jupiteri i afrohet Tokës më shumë se rëndom Mesnatën e 20-21 shtatorit, planeti i Jupiterit 1300 herë më i madh se Toka, do t'i afrohet planetit tonë më shumë se kurrë ndonjëherë tjetër. Si asnjëherë në 50 vitet e fundit, Jupiteri do jetë vetëm 592 milionë km larg Tokës.
  • image 20 Shtator 2010 200-vjet të festivalit të birrës Në landin e Bavarisë është hapur një nga festat më të vjetra dhe më tradicionale në Evropë. Kjo krahinë më e njohura për prodhimin e birrës në Gjermani, kremtoi 200- vjetorin e këtij manifestimi, ndërsa pritet që gjatë ditëve të...
  • image 20 Shtator 2010 Burgoset papagalli që ndihmoi trafikantët Në një incident interesant, një papagall është arrestuar dhe burgosur, i akuzuar se ka ndihmuar trafikantët e drogës të arratisen.
  • image 19 Shtator 2010 Me vite jetoi nëpër hotelet e shtrenjta duke mashtruar Polakja Ursula Kulge (59 vjeçe) jetoi katër vjet pa para nëpër hotelet luksoze. Gruaja falsifikoi dokumentet dhe pasi fliste pak gjermanisht thoshte se punonte për një agjenci turistike gjermane.
  • image 17 Shtator 2010 Nju Jork dhe Oslo qytetet më të shtrenjta Një hulumtim i bankës zvicerane, UBS rezultoi se Nju Jorku dhe Osloja kryesojnë listën e qyteteve me koston më të lartë të jetesës në botë, të ndjekura nga Zyrihu, Gjeneva, Tokioja, Kopenhageni dhe Stokholmi.
  • image 16 Shtator 2010 Zjarrfikësi gjeti në rrugë 235 mijë dollarë Zjarrfikësi vullnetar Ho Hsin nga Tajvani, i ka dorëzuar në polici 235 mijë dollarë të cilat i kishte gjetur në rrugë.
  • image 15 Shtator 2010 Interneti sjell pasoja të rrezikshme Shoqëria duhet të ndërgjegjësohet lidhur me efektet e dëmshme të internetit, rrjeteve sociale dhe lojërave kompjuterike mbi trurin e njeriut, tha Baronesha Susan Grinfild, një nga shkencëtaret më të njohura në fushën e neurologjisë.
  • image 14 Shtator 2010 Shtohen shpërthimet në diell Pas shpërthimeve të mëdha të madh të ndodhur rreth një muaj më parë, Dielli bëhet gjithmonë e më shumë aktiv, duke shfaqur shpërthime të mëdha në sipërfaqe.
  • image 10 Shtator 2010 Dembelizmi trashëgohet “Shkaku i dembelizmit është gjenetik”; bën të ditur një studim shkencor i kryer në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.
  • image 08 Shtator 2010 Soros dhuroi 100 milionë dollarë për HRW Miliarderi amerikan, Georg Soros, ka dhënë 100 milionë dollarë për organizatën humanitare ”;Human Rights Watch”;, me qëllimin që organizata të zgjerohet dhe të fitojë mbështetje më të madhe ndërkombëtare.
H M M E P S D
  1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31