Kuriozitete - Të gjitha lajmet e datës: 20190903

Kuriozitete - Të gjitha lajmet e datës: 20190903

Lajmet nga të gjitha kategoritë
  • image 01 Nëntor 2019 9 foto që tregojnë se gjenet mund të na bëjnë befasi të bukura Asnjëherë nuk mund ta dish se çfarë të është destinuar të bësh apo jesh në jetë. Kjo kuptohet më së miri kur njerëzit vendosin të bëhen me fëmijë. Ky është një ndikim jetësor edhe më emocional. Shikoni fotot në vijim për të...
  • image 31 Tetor 2019 Shtëpia e përmbysur në Ankara tërheq mijëra vizitorë Një shtëpi e përmbysur në kryeqytetin e Turqisë, Ankara, e cila është ndërtuar nga një sipërmarrës dhe ka kushtuar thuajse sa një vilë, synon të vizitohet nga 100 mijë vizitorë, raporton Anadolu Agency (AA). E ndërtuar dhe patentuar...
  • image 30 Tetor 2019 Stresi e shkakton kancerin Stresi i vazhdueshëm jo vetëm që mund të jetë duke ua rrënuar shëndetin mendor, por njerëzit me nivele të larta të stresit janë më të prirë të vdesin nga kanceri, tregon një studim i ri. Pas analizimit të të dhënave të më shumë...
  • image 29 Tetor 2019 Si u formua Kryqi i Kuq Ndërkombëtar Në qershor 1859, biznesmeni zviceran Henry Dunant udhëtoi për në Itali, në atë kohë e pushtuar nga Franca. Kur mbërriti në qytetin Solferino, ai pa nga afër pasojat e një beteje franko-austriake, ku në një ditë të vetme, rreth 40 mijë...
  • image 28 Tetor 2019 Kopshti i hapur ku fëmijët qëndrojnë në natyrë dhe nuk përdorin pajisje teknologjike (Foto) Në pjesën malore të Dorset të Anglisë, ndodhet kopshti i veçantë për fëmijë, krejtësisht i hapur dhe ku nuk ka ndonjë pajisje teknologjike. Madje, ky vend nuk ka as elektricitet apo ujë të rrjedhshëm, ndërsa të vegjlit i mbjellin vet...
  • image 27 Tetor 2019 Shteti më i vogël i BE-së, shtatë kuriozitete që ndoshta nuk i dini për Maltën Malta është një shtet ishull që gjendet në Detin Mesdhe. Ky shtet ka një popullsi prej mbi 450,000 banorësh dhe si e tillë Malta është njëri nga shtetet me densitetin më të lartë të popullsisë në botë. Turistë të shumtë e...
  • image 26 Tetor 2019 Ja 12 kushte për të pasur respektin e të tjerëve "Nëse kërkon të respektohesh nga të tjerët, gjëja më e mirë është të respektosh veten. Vetëm kështu do të mund të fitosh respektin e të tjerëve." Fyodor Dostoyevsky Po merr respektin që meriton? Apo, njerëzit tuaj të afërt duket...
  • image 25 Tetor 2019 Bunkeri i nazistëve shndërrohet në hotel luksoz Ish-bunkeri i nazistëve pritet të transformohet në një hotel luksoz. Bunkeri St Pauli në qytetin gjerman Hamburg, do t'i ketë pesë kate në të cilët do të jenë 136 dhoma. Ai pritet të hap dyert për pushuesit në vitin 2021 dhe...
  • image 23 Tetor 2019 YouTuberi amerikan flet për rrugëtimin e tij nga i pastrehë në milioner YouTuberi Ben Phillips ka miliona shikime në videot e tij, dhe as shifrat në llogarinë e tij bankare nuk janë më të vogla. Ai është një shembull për të rinjtë, ndërsa kohët e fundit zbuloi se deri disa vjet më parë ai ishte i...
  • image 22 Tetor 2019 Pesë leksione nga jeta të cilat nuk ju mësojnë në shkollë Qëllimi i shkollave është t'iu ndihmojnë fëmijëve të zhvillohen duke u mundësuar njohuri dhe mjete për ta krijuar një jetë të përmbushur. Por realiteti është se në shumicën e vendeve të botës, shkollat nuk janë duke u mësuar...
H M M E P S D
      1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29