Kuriozitete - Të gjitha lajmet e datës: 20190909

Kuriozitete - Të gjitha lajmet e datës: 20190909

Lajmet nga të gjitha kategoritë
  • image 14 Shkurt 2020 Artistja që shpenzon 12 orë për të krijuar iluzione të shtrembëruara në fytyrë Ines Kus, është e lindur dhe jeton në Zagreb, kryeqytetin e Kroacisë. Ajo thotë se gjatë tërë jetës së saj dëshironte të krijonte gjëra unike dhe interesante, transmeton Koha.net. "Doja gjithmonë në mënyrë unike të shprehja...
  • image 13 Shkurt 2020 Rikthehet moda e gramafonave Të lindurit në moshën digjitale kanë pak gjasa të kenë përjetuar magjinë e gramafonit. Por kjo teknologji 150 vjeçare, po përjeton një ringjallje në mbarë botën. Materiali në vazhdim na rrëfen për një kompani çeke, prodhuesja më e...
  • image 12 Shkurt 2020 Kaliumi në trupin tuaj ka rënë drastikisht: gjashtë shenja nuk bën t’i injoroni, zemra... Është e njohur që kaliumi zbut efektet e natriumit - kjo është vetëm një ndër shkaqet që të mos lejoni që trupit tuaj t'i mungojë ky mineral i rëndësishëm. Kaliumi është një ndër mineralet më të rëndësishme të domosdoshme për...
  • image 10 Shkurt 2020 Kanella ju ndihmon ta kontrolloni diabetin Diabeti kërkon që të bëni shumë kujdes me regjimin tuaj ushqimor, në mënyrë të tillë që të ruani sheqerin në gjak në gjendje konstante.Por si mund t'i ndihmojë kanella njerëzit me diabet? Kanella është një nga produktet me më...
  • image 09 Shkurt 2020 Shtatë materie toksike të cilat nuk bën t’i hidhni në bërllok Këto gjëra nuk e kanë vendin në kovat e bërllokut dhe në kontejnerë sepse përmbajnë kimikate apo bashkime toksike të rrezikshme për shëndetin e njeriut.
  • image 08 Shkurt 2020 Pesë pijet më të efektshme që ju ndihmojnë të humbni peshë Nëse keni vendosur të humbni peshë, atëherë ju sigurisht e dini se e vetmja mënyrë për ta bërë këtë është duke kombinuar ushtrimet me një dietë të shëndetshme, të ekuilibruar dhe me kalori. Megjithatë, ka disa lloje të pijeve që...
  • image 07 Shkurt 2020 Holanda, nga Instagrami te kanalet, mullinjtë dhe tregjet Piktorët e mëdhenj të Epokës së Artë, si Vermeer dhe Rembrandt, kishin kuptuar tashmë se Holanda ishte një vend ideal për peizazhet e karakterizuara nga një dritë e jashtëzakonshme.
  • image 06 Shkurt 2020 Shkenca ka një lajm të mirë për gjumashët Sasia e rekomanduar e gjumit për të rriturit është gjashtë deri në tetë orë në natë. Duke fjetur më shumë se kaq, rritet edhe rreziku i vdekjes dhe sëmundjeve kardiovaskulare, thotë një studim global botuar të mërkurën në Gazetën...
  • image 05 Shkurt 2020 Ja pse s’duhet ta konsumoni kafen e nxehtë Shumica prej nesh nuk mund ta paramendojë fillimin e ditës pa pijen e tyre të preferuar, kafenë. Mirëpo, ku është nxehtë, siç është rasti i këtyre ditëve, do të ishte e mençur që ta shmangni, e posaçërisht kafenë e pasdites....
  • image 04 Shkurt 2020 Konsumimi i qumështit ju mbron nga kanceri i zorrëve Konsumimi i rregullt i qumështit mbron nga rreziku për të zhvilluar kancer të zorrës së trashë. Studiuesit amerikanë kanë analizuar të dhëna të pothuajse 500 mijë personave të mbledhura nga studimet e mëhershme. Rezultatet e analizave...
H M M E P S D
      1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29