Kuriozitete - Të gjitha lajmet e datës: 20190916

Kuriozitete - Të gjitha lajmet e datës: 20190916

Lajmet nga të gjitha kategoritë
  • image 27 Shtator 2019 Gjëegjëza më e thjeshtë në botë, por 2 % e zgjidhin E njohur si "Gjëegjëza e Ajnshtajnit", ajo është zgjidhur nga vetëm 2% e njerëzve në botë. Nuk ka asgjë të vështirë, duhet vetëm pak durim dhe vëmendje. Rasti është i tillë: Kemi 5 shtëpi të ndryshme, ku jetojnë 5 pronarë nga...
  • image 26 Shtator 2019 Fëmijët mbanin biberon që para 7.000 vjetëve Zbulohen biberonët më të vjetër për fëmijë në botë. Ata janë kavanoza prej balte me një hundëz të vogël dhe ndonjëherë formohen në një mënyrë artistike në formën e kafshëve. Ata janë përdorur për të ushqyer të...
  • image 25 Shtator 2019 Monuni, mbreti i parë ilir që ka prerë monedha Një ndër mbretërit e parë ilirë që kanë prerë monedha ka qenë Monuni, i cili mendohet të ketë mbretëruar në vitet 290/285 deri në 270 p.e.s, në trevat mes Dyrrahut dhe Apolonisë, deri në kufi me Maqedoninë. Në një informacion të...
  • image 24 Shtator 2019 Disa metoda psikologjike se si fëmija yt të ha ushqim Nëse fëmija yt bën probleme në kohën e ushqimit, dhe refuzon të provojë ushqime të reja ose mendoni që ai nuk hanë mjaftueshëm ushqim, të rekomandojmë disa forma për të bërë që kjo situatë të ndryshojë. Është e mundshme që të...
  • image 23 Shtator 2019 Binjakët u propozojnë martesë binjakeve në të njëjtën kohë Vëllezërit binjakë sollën një kuptim krejtësisht të ri në idenë e një lidhje të veçantë binjakësh kur i propozuan për martesë binjakeve, në të njëjtën kohë. Josh dhe Jeremy Salyers, 34 vjeç nga Tennessee u takuan me, tani gratë...
  • image 22 Shtator 2019 Me lule në vend të vijave të bardha synohet respektimi i shenjave të komunikacionit Duket bafesuese për një qytet të vogël. Edukimi mbi respektimin e sinjalistikës rrugore vjen përmes një ideje shumë të veçantë: Lule mbi vijat e bardha. Synimi është që kalimtarët, por edhe drejtuesit e mjeteve, t'i respektojnë si...
  • image 21 Shtator 2019 "Skardu", parajsa e alpinistëve në Pakistan Bukuria e luginës shumëzohet edhe më tej nga uji i saj i freskët i burimit, frutat e shijshme, uji i kaltër i lumit Indus, vendet historike, liqenet dhe moti i këndshëm, të cilat së bashku tërheqin turistë nga e gjithë bota Skardu, një...
  • image 20 Shtator 2019 Ronaldo e gjen gruan që i jepte hamburger falas kur ishte i vogël Një grua nga Portugalia ka treguar sesi e ndihmoi të ushqehej Cristiano Ronaldo nga "McDonalds" ku punonte, kur ishte fëmijë. Në një intervistë të gjatë me Piers Morgan, të martën, CR7 zbuloi se tri gra që punonin në "McDonalds" i kishin...
  • image 20 Shtator 2019 Islam Pacolli ia huq emrin partisë së tij, e quan AAK Islam Pacolli i Aleancës Kosova e Re e ka ngatërruar emrin e partisë së tij. Ish-deputeti Pacolli, e ka quajtur partinë e tij si Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës, parti me të cilën AKR-ja ishte në qeveri mandatin e kaluar.
  • image 19 Shtator 2019 Një pesëvjeçar shpëton babain e tij nga... koma?! Një fëmijë, vetëm pesë vjeç, arriti të thëriste ambulancën e emergjencës dhe ta udhëzonte atë drejt shtëpisë duke shpëtuar kështu babain e tij, i cili kishte rënë koma diabetike, transmeton ATSH raportimin e ANSA-s. Ngjarja ndodhi...
H M M E P S D
 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31