Kuriozitete - Të gjitha lajmet e datës: 20190916

Kuriozitete - Të gjitha lajmet e datës: 20190916

Lajmet nga të gjitha kategoritë
  • image 07 Shtator 2019 Kodak, revolucioni i fotografisë Më 4 shtator 1888, George Eastman, mori patentën për aparatin e tij fotografik, Kodak, i cili revolucionarizoi fotografinë. Aparati fotografik Kodak ishte si një kuti e vogël që mund të mbahej në dorë. Ai zëvendësoi aparatet e mëdha...
  • image 05 Shtator 2019 Rukola një bimë me vlerë ushqyese fantastike Rukola është një bimë me një vlerë ushqyese fantastike falë pranisë së kripërave minerale përfshirë magnez, kalcium, kalium dhe hekur, dhe përmban vitamina si A B dhe C. Ndër vetitë e saj të panumërta kujtojmë ato pastruese,...
  • image 04 Shtator 2019 Si ta keni higjienën e përsosur – sipas shkencës Kur është fjala për rutinën tuaj ditore higjienike - duke filluar nga pastrimi i dhëmbëve e deri te dushi i mbrëmjes - ju mendoni se i keni të gjitha gjërat nën kontroll. Por do të befasoheni nga ato që kanë raportuar shkencëtarët,...
  • image 03 Shtator 2019 Shitet në ankand për 140 mijë euro fshati gjerman Fshati i Alvines, në shtetin gjerman të Brandenburgut, u shit sot në ankand me një çmim prej 140.000 eurove. Një blerës anonim, nëpërmjet telefonit, ishte ofertuesi i vetëm në ankand për këtë fshat të vogël, që ndodhet në mes të...
  • image 02 Shtator 2019 Sekretet e jetës suaj personale që nuk duhet t’i thoni kurrë askujt Është e vështirë të arrish të krijosh një ndarje midis jetës suaj personale dhe asaj profesionale, dhe sigurisht duhet të dimë se kujt po i tregojmë gjëra më personale dhe të kuptojmë se ajo se çka po ndajmë me të tjerët do të...
  • image 01 Shtator 2019 Hakerat i vjedhin llogarinë shefit ekzekutiv të Twitter Hakerat i kanë vjedhur llogarinë bashkëthemeluesit dhe shefit ekzekutiv të Twitter, Jack Dorsey. Hakerat që e prezantuan veten si Chuckling Squad morën përsipër përgjegjësinë për hakërimin e llogarisë së Twitter të Dorsey. Një...
  • image 31 Gusht 2019 Karotat janë të mira për sytë dhe përmirësojnë shikimin Përveç që konsumohen si ushqim, karotat janë kultivuar për të shërbyer edhe si mjekim për trajtimin e shumë sëmundjeve. Më poshtë keni disa dobi që mund të merrni nga karrotat, transmeton Klan Kosova. Karota ka më pak kalori...
  • image 30 Gusht 2019 7 vitamina esenciale që duhet t'i merrni patjetër pas moshës 40 vjeç Mendojini vitaminat dhe lëndët ushqyese si një ushtri që mund të luftojnë sëmundjet e lidhura me moshën. Mënyra më e mirë për të krijuar këtë ushtri është të ushqeheni me një dietë të pasur dhe të shëndetshme. Është e...
  • image 29 Gusht 2019 Kjo është shprehia më e zakonshme e njerëzve inteligjentë Sado e frikshme apo çuditshme që mund t'ju duket, inteligjenca e vërtetë është paksa e rrallë ditëve të sotme. Ata të cilët kanë një dëshirë të vërtetë për të mësuar, i zgjerojnë njohuritë e tyre dhe i thyejnë barrierat e...
  • image 28 Gusht 2019 Kështjellat më të mahnitshme në botë (Foto) Të projektuara për strehim dhe për të rrënjosur frikën, kështjellat më spektakolare në botë ende mirëpresin vizitorët dhe i frymëzojë ata siç kanë bërë edhe shekuj më parë. Që nga shekulli i 11-të, në të gjithë Evropën, Azi...
H M M E P S D
 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31