Kuriozitete - Të gjitha lajmet e datës: 20190916

Kuriozitete - Të gjitha lajmet e datës: 20190916

Lajmet nga të gjitha kategoritë
  • image 07 Dhjetor 2019 Mosha nuk është problem për martesë (Foto) Peter Barratt dhe Nancy Evans janë bërë "çifti më i ri" në Britani të Madhe, që kurorëzuan dashurinë e tyre - megjithëse janë në moshë të shtyrë. Burri 82-vjeçar është martuar me të dashurën e tij një vit më të vjetër, derisa...
  • image 05 Dhjetor 2019 Gjashtë 6 sekretet e njerëzve që nuk sëmuren kurrë Sipas Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve, larja e duarve është gjëja e parë dhe më e rëndësishmja që mund të bëni për të shmangur ftohjen dhe viruset. Shumica e studimeve tregojnë se masazhet mund të zvogëlojnë...
  • image 04 Dhjetor 2019 Zbuloni sekretet e tyre: Pesë vendet më intriguese në botë, të mbyllura për vizitorët (Foto) Ka shumë vende intriguese në botë të cilat shumica prej nesh nuk do të kemi mundësi asnjëherë për t'i vizituar. Dhe për secilin prej tyre ka një arsye për një gjë të tillë. Por, siç shkruajnë mediat e huaja, përcjell Telegrafi,...
  • image 03 Dhjetor 2019 Rregullat e sjelljes që i kërkon vjehrra Edhe pse në të gjitha raportet ekzistojnë rregulla, mospëlqimi mes vjehrrës dhe nuses është diçka e njohur për të gjitha femrat në botë. Mirëpo, ndodh që mospëlqimi të kalojë në një nivel të ri dhe akoma më të rrezikshëm.
  • image 02 Dhjetor 2019 Rastet kur uji bëhet i rrezikshëm për shëndetin Hidratimi është shumë i rëndësishëm për organizmin dhe uji është aleati kryesor i njeriut. Por ka raste kur pirja e tepërt e ujit mund të jetë vdekjeprurëse. Intoksikimi nga uji është një problem që ka shkaktuar edhe viktima. Ai...
  • image 30 Nëntor 2019 Ja në cilat bestytni besojnë shqiptarët Si çdo popull tjetër edhe në shqipëtarët kemi bestytnitë tonë në të cilat bësojmë. Ja disa nga besëtytnitë, sipas Syrit, në të cilat ne besojmë verbërisht. Kur macja e zezë "të pret" rrugën
  • image 29 Nëntor 2019 Uji i gazuar duhet pirë para buke Ujit të gazuar i shtohet dyoksid karboni me presion. Si rezultat i kësaj, në ujë krijohet thartira e dobët karbonike, e cila mund të shkaktojë (nëse pini sasi të mëdha përnjëherë) lemzën dhe djegësirën. Mirëpo, nëse e...
  • image 28 Nëntor 2019 Mjeku më i ri në botë tash është profesor universiteti Sot bëhen 23 vjet që kur indiano amerikani, Balamurali Ambati, 17 vjeç, diplomohet për mjekësi duke u bërë mjeku më i ri në botë. Në moshën 11 vjeçare, Ambati përfundoi shkollën e mesme dhe u bë bashkë-autor i një libri mbi SIDA-n....
  • image 27 Nëntor 2019 Ruanda ua ndalon mjekëve përdorimin e telefonave Ministrja e Shëndetësisë së Ruandës, Diane Gashumba, ka deklaruar se nuk do të lejojnë përdorimin e telefonëve nga mjekët gjatë kohës kur këta të fundit të jenë në punë. Sipas një lajmi të mediave vendase thuhet se ministrja...
  • image 26 Nëntor 2019 Kafeja, pija e preferuar e gjermanëve Jo birra, por në fakt kafeja është pija e preferuar e gjermanëve! Çdo gjerman pi rreth 149 litra kafe në vit, që do të thotë gati tre filxhana në ditë. Vendin e dytë e zë uji, kurse birrën me sa duket gjermanët nuk po e preferojnë më...
H M M E P S D
    1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28