Kuriozitete - Të gjitha lajmet e datës: 20190916

Kuriozitete - Të gjitha lajmet e datës: 20190916

Lajmet nga të gjitha kategoritë
  • image 31 Korrik 2019 Rekord botëror, Etiopia mbjell mbi 350 milionë pemë në 1 ditë Etiopia ka shënuar një rekord të ri botëror duke mbjellë më shumë se 350 milion pemë të reja brenda një dite. Fushata e titulluar "Trashëgimia e Gjelbër" synon ripyllëzimin e vendit për të parandaluar katastrofat mjedisore që vijnë...
  • image 29 Korrik 2019 Kafeja nuk preferohet në temperatura të larta Kafeja është ndër pijet që konsumohen në baza ditore nga një shumicë kosovarësh. Megjithatë, në temperatura të larta, të cilat do mbizotërojnë kryesisht këtë vit, ekspertët ka rekomanduar të hiqni dorë nga kafeja. Kjo, pasi që...
  • image 28 Korrik 2019 Tejkaloni ditët me vapë, pini ujë shpesh, jo rrallë dhe në sasi të mëdha Vapa nuk ju lë të merrni frymë? Lëviz ngadalë, mos nxitoni dhe mos krijoni ankth, merrni frymë me qetësi dhe... ndiqni një lloj strategjie. Magnezi ju ndihmon të nisni ditën me më shumë energji. Sigurisht, hidratimi është thelbësor,...
  • image 27 Korrik 2019 Mjalti është organik nëse qëndron në fund të gotës me ujë Nëse dëshironi të merrni përfitimet të cilat vijnë nga mjalti atëherë pastërtia e mjaltit është ajo që duhet marrë parasysh, para se ta blini atë. Ka disa teste dhe eksperimente të thjeshta që mund të kryhen në shtëpi për...
  • image 26 Korrik 2019 Maskat me patate që bëjnë mrekulli për fytyrën Janë një varg produktesh që ju ndihmojnë të largoni shenjat, dhe pavarësisht sado efektive të jenë, është e rëndësishme të dini se në këto produkte ka shumë kemikalie që i shkaktojnë dëme shëndetit tuaj. Andaj, më poshtë po ju...
  • image 25 Korrik 2019 Fruti që pastron gjakun dhe shëron sëmundjet më shqetësuese Përveç përdorimit në kuzhinë për përgatitjen e ëmbëlsirave të ndryshme, nektarina renditet edhe si një frutë kuruese. Në mjekësinë popullore përdoren frutat e nektarinës, të cilat janë të pasura me shumë vlera ushqyese. Frutat e...
  • image 25 Korrik 2019 Binjaket e ngjitura në kokë ndahen pas 50 orësh operacion Dy binjake nga Pakistani kishin lindur të ngjitura në kokë dhe më në fund janë duke jetuar të pavarura, pas një operacioni që zgjati 50 orë, Safa and Marwa kishin lindur në vitn 2017. Nëna e tyre nuk e ka ditur që është duke pritur...
  • image 25 Korrik 2019 Shumë dobi dhe pak të meta nga vaji i ullirit Vaji i ullirit, përbën një formulë shëndeti dhe jetëgjatësie. Në të gjenden acidet omega-3-yndyrore, vitamina A dhe E, metale, selen, si dhe substanca antioksiduese, të cilat mbrojnë qelizat nga shkatërrimi, që mund të vijës si pasojë...
  • image 24 Korrik 2019 Rreziku nga ataku në zemër nëse hidheni direkt në ujë të ftohtë Kontakti i menjëhershëm me ujin e ftohtë duhet shmangur për të eliminuar rrezikun e atakut kardiak. Kjo është një ndër këshillat që radhisin mjekët, pas disa rasteve të përsëritura të paktën në qytetin e Vlorës, ku si pasojë e...
  • image 23 Korrik 2019 Me zë të dridhur, largohet gazetarja ikonë e "Zërit të Amerikës" (Video) Gazetarja Laura Konda ka njoftuar largimin nga Zëri i Amerikës, në edicionin e sotëm informativ. Por sikurse shihet edhe nga video Konda nuk e ka pasur aspak të lehtë largimin. Me zë të dridhur Konda ka kujtuar punën 20 vjeçare me...
H M M E P S D
 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31