Kuriozitete - Të gjitha lajmet e datës: 20191028

Kuriozitete - Të gjitha lajmet e datës: 20191028

Lajmet nga të gjitha kategoritë
  • image 08 Shkurt 2020 Pesë pijet më të efektshme që ju ndihmojnë të humbni peshë Nëse keni vendosur të humbni peshë, atëherë ju sigurisht e dini se e vetmja mënyrë për ta bërë këtë është duke kombinuar ushtrimet me një dietë të shëndetshme, të ekuilibruar dhe me kalori. Megjithatë, ka disa lloje të pijeve që...
  • image 07 Shkurt 2020 Holanda, nga Instagrami te kanalet, mullinjtë dhe tregjet Piktorët e mëdhenj të Epokës së Artë, si Vermeer dhe Rembrandt, kishin kuptuar tashmë se Holanda ishte një vend ideal për peizazhet e karakterizuara nga një dritë e jashtëzakonshme.
  • image 06 Shkurt 2020 Shkenca ka një lajm të mirë për gjumashët Sasia e rekomanduar e gjumit për të rriturit është gjashtë deri në tetë orë në natë. Duke fjetur më shumë se kaq, rritet edhe rreziku i vdekjes dhe sëmundjeve kardiovaskulare, thotë një studim global botuar të mërkurën në Gazetën...
  • image 05 Shkurt 2020 Ja pse s’duhet ta konsumoni kafen e nxehtë Shumica prej nesh nuk mund ta paramendojë fillimin e ditës pa pijen e tyre të preferuar, kafenë. Mirëpo, ku është nxehtë, siç është rasti i këtyre ditëve, do të ishte e mençur që ta shmangni, e posaçërisht kafenë e pasdites....
  • image 04 Shkurt 2020 Konsumimi i qumështit ju mbron nga kanceri i zorrëve Konsumimi i rregullt i qumështit mbron nga rreziku për të zhvilluar kancer të zorrës së trashë. Studiuesit amerikanë kanë analizuar të dhëna të pothuajse 500 mijë personave të mbledhura nga studimet e mëhershme. Rezultatet e analizave...
  • image 03 Shkurt 2020 Ushqimet që duhet t’i konsumoni në mëngjes për t’i dhënë energji trurit Duke qenë se mëngjesi aktivizon metabolizmin, njerëzit që hanë mëngjes priren të kenë një peshë të shëndetshme trupore. Por a e dini se mëngjesi gjithashtu aktivizon trurin tuaj? Natyrisht flasim për një mëngjes të mirë, i cili nuk...
  • image 02 Shkurt 2020 Vaj ulliri dhe vezë, ilaçi fantastik që të gjithë po e provojnë Me rreth shtatë gram proteina, vezët janë një nga mënyrat më të shëndetshme për të filluar ditën tuaj - përveç nëse i skuqni në shumë vaj. Por ndryshimi i llojit të vajit që përdorni për të gatuar këtë element kryesor të...
  • image 01 Shkurt 2020 Qeni hero që shpëton koala Një qen në shtetin e Australisë vlerësohet nga banorët si hero meqë kishte gjurmuar në vendet të cilat ishin të përfshira nga flakët me qëllim gjetjen e koalave. Qeni kishte zbuluar 10 koala të cilat u kishin mbijetuar flakëve,...
  • image 31 Janar 2020 Dietë me vezë të ziera: Humbni 10 kilogramë për 14 ditë Nëse dëshironi të humbni peshë shpejt, një dietë e cila në qendër të vëmendjes i ka vezët e ziera, mund të jetë e duhura për ju. Pavarësisht se kjo dietë përmban një numër të vogël të produkteve të ndryshme, është dëshmuar ...
  • image 30 Janar 2020 Ndahet nga jeta “gruaja më e vjetër në botë” Është ndarë nga jeta në ajo që raportohet të ketë qenë gruaja më e vjetër në botë, në moshën 127 vjeçare. Fotima Mirzokulova thuhet se ishte lindur në 13 mars të 1893 në Taxhikistan, në kohën kur në Rusi qeverisja ishte në duart...
H M M E P S D
     1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29