Kuriozitete - Të gjitha lajmet e datës: 20191129

Kuriozitete - Të gjitha lajmet e datës: 20191129

Lajmet nga të gjitha kategoritë
  • image 10 Mars 2020 Pse gratë dhe fëmijët janë më pak të rrezikuar nga koronavirusi Sipas një studimi të kryer mbi 44 mijë njerëz nga autoritetet shëndetësore kineze, gratë kanë më pak gjasa të vdesin nga koronavirusi se burrat Studimi i cili analizoi ndikimin te njerëzit e prekur nga Covid-19, zbuloi se vdesin 2.8% e...
  • image 09 Mars 2020 Bëjeni këtë test për pesë sekonda që të zbuloni se sa të stresuar jeni! A jeni të stresuar tani? Sa të stresuar jeni? A jeni aq të stresuar sa për të shkuar në pushime, apo ndoshta edhe aq të stresuar sa për të shkuar në spital? Këtë mund ta zbuloni për vetëm pesë sekonda, kësisoj e shmangni edhe vizitën...
  • image 08 Mars 2020 Qentë mund ta detektojnë nxehtësinë përmes "sensorit" në hundë Shkencëtarët e Universitetit Lund të Suedisë dhe Universitetit Eotvos Lorand të Hungarisë kanë bërë të ditur se zbulimi mund të ndihmojë në kuptimin më të mirë të mënyrës se si grabitqarët zbulojnë gjahun e tyre, kur shqisat e...
  • image 07 Mars 2020 Zëvendësoni proteinat e mishit me ato bimore për të zvogëluar rrezikun e sëmundjeve të... Sipas studimeve të fundit, konsumimi i proteinave nga produktet bimore, është shumë më i shëndetshëm se sa marrja e tyre nga produktet e mishit, shkruan CNN, transmeton Gazeta Express. Sipas ekspertëve, ju mund të merrni proteinat e duhura...
  • image 06 Mars 2020 Fshati me 12 banorë që synon të shndërrohet në hotel Vetëm 12 banorë kanë mbetur në një fshat në Zvicrën jugore, që po braktiset me të madhe. Në mënyrë që kjo gjendje të ndryshojë, ata kanë një plan mjaft interesant, shkruan "Swissinfo.ch". Fshati që dikur kishte më shumë se 300...
  • image 05 Mars 2020 A keni pësuar ndonjëherë dridhje të njërit sy?! Ja pse ndodh kjo gjë Shumica e njerëzve mund të kenë përjetuar dridhje të syrit. Kjo çështje e zakonshme shëndetësore është njohur ndryshe me termin "tiku i qepallës" ose spazma e syrit. Këto spazma zakonisht ndikojnë në kapakun e poshtëm të syrit ose...
  • image 04 Mars 2020 Komediani britanik ndryshon emrin në Hugo Boss Komediani Joe Lycett ligjërisht ka ndryshuar emrin e tij në Hugo Boss, si shenjë proteste kundër kompanisë gjermane të modës. Kompania, të cilët shpesh i referohen vetes si "Boss", janë duke u dërguar letra që njihen si "Cease-Desist",...
  • image 03 Mars 2020 Zvicra, vendi më i shtrenjtë në botë; Kosova e 124-ta Zvicra është zyrtarisht vendi më i shtrenjtë në botë për të jetuar, thuhet në një raport të revistës CEOWORLD. Pas saj renditet Norvegjia, e pasuar nga: Islanda, Japonia, Danimarka, Bahamas, Luksemburgu, Izraeli, Singapori dhe Koreja e...
  • image 02 Mars 2020 Çfarë ndodh nëse e teprojmë me ushqimet e shëndetshme? Ta teprosh me konsumin e ushqimeve të shëndetshme është po aq e rrezikshme sa ngrënia e ushqimeve të pashëndetshme në mënyrë të pakontrolluar. Ekspertët dhe dietologët na paralajmërojnë se tejkalimi i marrjes së kalorive apo...
  • image 01 Mars 2020 Femrat e prirura për të lindur binjakë Kur një femër shtatzënë pret jo një, por dy fëmijë, gjëja e parë që e pyet mjeku është nëse ka historik binjakësh në familje. Sipas ekspertëve edhe trashëgimia është deri në një farë mase përgjegjëse nëse nja mami shtatzënë...
H M M E P S D
  1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30