Kuriozitete - Të gjitha lajmet e datës: 20191129

Kuriozitete - Të gjitha lajmet e datës: 20191129

Lajmet nga të gjitha kategoritë
  • image 29 Shkurt 2020 E mbani teshtimën? Ja nga çfarë rrezikoheni Nëse jeni gati duke teshtitur, edhe nëse jeni në një vend të qetë, mjekët rekomandojnë që ta nxirrni teshtimën. Një 34-vjeçar nga Britania, emri i të cilit nuk bëhet i ditur, e mori këtë mësim në një mënyrë të vështirë, pasi...
  • image 27 Shkurt 2020 Gota me ujë pihet para apo pas kafesë? Ujë para apo pas kafesë? Kjo është dilema të cilën duam ta sqarojmë. Sipas traditës në pjesën më të madhe të bareve, filxhani i kafes, shoqërohet nga një gotë ujë. Themi në shumicën e rasteve sepse disa vende ende nuk e kuptojnë...
  • image 26 Shkurt 2020 Ndërron jetë në moshën 112 vjeçare burri më i vjetër në botë Ka ndërruar jetë në moshën 112 vjeçare njeriu më i vjetër në botë. Chitetsu Watanabe, nga Joetsu City i Japonisë, ishte dekoruar me çmimin "Guinnes", si burri më i vjetër në botë, çmim ky që iu akordua më 12 shkurt të këtij viti.
  • image 25 Shkurt 2020 Mposhtja e ndjenjës së urisë gjatë dietës Të gjithë ata që kanë ndjekur më parë një dietë e dinë shumë mirë ndjenjën e urisë dhe atë "frenimin" për të mos ngrënë ushqimin që dëshiron. Por siç e dimë duke ulur sasinë e ushqimit që konsumojmë gjatë dietës, normalisht...
  • image 25 Shkurt 2020 Mesazhi “i fshehtë” i logove të famshme të cilin nuk e keni vërejtur kurrë! (Foto) Duket se disa prej logove më të famshme në botë u dizajnuan pikërisht për të treguar diçka më shumë se thjeshtë bukurinë e tyre. Në fakt, duket se në disa raste, çdo vijë, lakim dhe ngjyrë ka një kuptim prapa. Këto janë logot që...
  • image 24 Shkurt 2020 Shkaqet që ndikojnë tek kthimi i ish-partnerit ose ish-partneres Shelby Sells, një eksperte në psikologjinë njerëzore e cila përqendrohet në marrëdhëniet moderne, ka dëshmuar se ka shumë arsye që në mënyrë të ndërgjegjshme ndikojnë në vendimin tonë për t'u rikthyer së me një...
  • image 23 Shkurt 2020 6 Trajtimet që mund t’i bëni në shtëpi kur jeni me grip Nëse jeni në shtëpi dhe keni filluar të përjetoni simptoma si ethe, dhimbje të trupit, sekrecione në hundë atëherë është koha të bëni një trajtim në shtëpi. Disa nga këto 'ilaçe' të cilat mund t'i bëni në kushte shtëpie janë:
  • image 21 Shkurt 2020 Bëni shampo për larje të thatë të flokëve nga përbërësit të cilët i keni në shtëpi! Ekzistojnë ato ditë kur thjesht nuk arrini t'i lani flokët, koka ju është e yndyrshme, andaj ndodheni në situatë të palakmueshme. Gjithsesi, nuk është e shëndetshme t'i lani flokët çdo ditë, ndërkaq disa femra kanë problem me lëkur...
  • image 19 Shkurt 2020 Të flasësh me veten është një dukuri normale Njerëzit mund të mendojnë vizualisht dhe verbalisht, dhe asnjëra mënyrë nuk është "më e qëlluar" se tjetra. Monologu juaj i brendshëm mund të duket si një bisedë që e bëni me zë, dhe mund të jetë një formë më abstrakte e të...
  • image 18 Shkurt 2020 Sa kohë mund t’i ruajmë vezët në frigorifer? Shpesh ndodh që të harrojmë se kur i kemi blerë vezët apo nuk mund ta gjejmë datën e skadimit në kuti. Nëse nuk mund ta gjeni datën e skadimit, përpiquni t'i shpenzoni vezët brenda tri javëve nga data e blerjes. Në këtë kornizë...
H M M E P S D
  1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30