Kuriozitete - Të gjitha lajmet e datës: 20191129

Kuriozitete - Të gjitha lajmet e datës: 20191129

Lajmet nga të gjitha kategoritë
  • image 06 Shtator 2010 Elefantët kanë frikë nga buburrecat Një studim i Universitetit të Floridës, i kryer në Laikipia District dhe në Tsavo National Park të Kenias, tregon se ka gjallesa të tjera, më të vogla se minjtë, që trembin elefantët, e këto janë buburrecat.
  • image 06 Shtator 2010 9 milionë $ gjenden në fermën e kuajve Në një fermë kuajsh në afërsi të San Salvadorit, policia lokale ka gjetur 9 milionë dollarë para të gatshme në një rezervuar nafte.

  • image 05 Shtator 2010 Hubble fotografon shpërthimin e një ylli Teleskopi Hubble i Nasa-s ka fotografuar një eveniment sa të rrallë aq edhe spektakolar kozmik, shpërthimin e një ylli.
  • image 03 Shtator 2010 Britanikët shpikin “Ujin e thatë”; Shkenca ka arritur çudinë më të re, atë që gjithkujt do t'i dukej e pamundur: ka shpikur ujin e thatë. Kjo lëndë arrin të thithë dyoksidin e karbonit. Në fakt, 95 për qind e kësaj lënde është e lëngshme, e rrethuar nga një bazë...
  • image 01 Shtator 2010 Nju Jork: Mbijeton rënien nga kati 40 Një njeri nga Nju Jorku ka mbijetuar rënien nga kati i 40, pasi ra mbi një makinë të parkuar.
  • image 01 Shtator 2010 Apolloni, zbulohet një shëtitore madhështore Pas disa statujave te cilësuara ndër gjetjet më të rëndësishme arkeologjike të 50 viteve të fundit, në qytetin antik të Apolonisë ka dalë në drite shëtitorja më e madhe e zbuluar deri tani në Shqipëri.
  • image 26 Gusht 2010 Vdiq gruaja më e vjetër shqiptare Gruaja më e vjetër në Shqipëri dhe ndoshta në gjithë Ballkanin 114 vjeçarja, Tane Koleci u nda nga jeta. Tane Koleci lindi në fund të shekullit të XIX pikërisht më 10 korrik të vitit 1894 duke u bërë kështu shqiptaria që jetoi në...
  • image 21 Maj 2010 Deti i Vdekur rrezikohet të shndërrohet në moçal Ekspertët kanë paralajmëruar rrezikun që Deti i Vdekur ka gjasa shumë shpejt të shndërrohet në një moçal, para zhdukjes së tërësishme.
  • image 13 Janar 2010 Shteti që ka më së shumti festa zyrtare Në krye të listës së vendeve me festat më të shumta publike renditet Shri Lanka me 25 ditë jo-punë. Pason India me 21 festa shtetërore, Kolumbia dhe Filipinet me 18, Kinë dhe Hong Kongu me 17, Tajlanda, Turqia dhe Pakistani me 16, Japonia,...
  • image 30 Nëntor -0001 Si në përralla: Ndërtuan shtëpi në dru me katër dhoma gjumi, kuzhinë e ballkon të madh... Të gjithë ëndërrojmë të kemi një shtëpizë të vogël në të cilën do të kalonim vikendet, por imazhet e publikuara më poshtë shfaqin një shtëpi të ndërtuar në dru e cila ngjan shumë me ato që jemi mësuar t'i dëgjojmë nëpër...
H M M E P S D
  1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30