Kuriozitete - Të gjitha lajmet e datës: 20191129

Kuriozitete - Të gjitha lajmet e datës: 20191129

Lajmet nga të gjitha kategoritë
  • image 16 Janar 2020 Kujdes! Nëse miku juaj bën këto veprime duhet të largoheni prej tij Një nga gjërat më të vështira që mund të bëni, është t'i thoni lamtumirë një miku që dikur e vlerësonit shumë. Ja shenjat, sipas intv.al që tregojnë se duhet të largoheni prej tij: Nëse miku juaj ju vë në siklet me ironi në...
  • image 15 Janar 2020 Kujdes nga vitaminat Ka shumë keqkuptime në lidhje me efektet e vitaminave. Ato nuk janë çudibërëse, respektivisht, nuk mund të kurojnë sëmundje ose të zëvendësojnë të ushqyerit e ekuilibruar. Shumë njerëz gabojnë duke besuar se në qoftë se një sasi e...
  • image 14 Janar 2020 Një biçikletë që mund ta përdorni edhe në ujë Për çiklistët të cilët nuk duan të ndalen me pedalim vetëm në tokë, tani ata mund të vazhdojnë edhe me një sport ujor. Një zgjidhje e re dhe e padëgjuar deri më tani, tashmë është në dispozicion. Nga prodhuesit ajo është quajtur...
  • image 12 Janar 2020 Personat e vetmuar janë dyfish më të prirë të vdesin nga sëmundjet e zemrës Hulumtimet e reja kanë zbuluar se vetmia mund t'ua dyfishojë njerëzve rrezikun për të vdekur nga sëmundjet e zemrës. Sipas një studimi të prezantuar në Dublin, ndjenjat e vetmisë janë parashikues të fortë të vdekjes së parakohshme,...
  • image 11 Janar 2020 Çfarë do të thotë kur e shihni në ëndërr një familjar apo dikë që e dashuroni? Ëndrrat kanë filluar të analizohen qysh kur shkencëtarët kanë vendosur të mësojnë më shumë për mendjen e njeriut. Sigmund Frojd, 'babai' i psikanalizës, kishte thënë se ëndrrat i pasqyrojnë dëshirat tona në botën reale....
  • image 10 Janar 2020 Si rritet dhe zhvillohet bebushi gjatë vitit të parë të jetës? 12 muajt e parë mund të jetë periudha më dinamike e jetës së njeriut. Ndryshimet rrënjësore gjenden në të gjitha fushat e zhvillimit. Zhvillimi fizik: pjesa më e madhe e të porsalindurve dyfishojnë peshën e tyre gjatë 6 muajve të...
  • image 09 Janar 2020 Shpikësi i violinës donte të imitonte zërat e njerëzve? Historianët e muzikës që një kohë të gjatë kanë menduar se shpikësit e violinës kanë dashur të kopjojnë zërin e njeriut, kurse një studim i kryer së fundit ka treguar se muzikantët e Italisë të shekullit 16 dhe 18, e kanë bërë...
  • image 08 Janar 2020 Lajmi për orarin e shkurtuar të punës në Finlandë - Fake news Qeveria finlandeze të martën demantoi një lajm të shpërndarë në mediat botërore rreth planit të këtij vendi nordik për të ulur orët e punës për punëtorët me orar të plotë në 24 orë në javë, apo katër ditë gjashtë-orëshe në...
  • image 07 Janar 2020 Pse duhet të konsumoni limon gjatë dimrit Limonët kanë përbërje të lartë vitamine C, fibër dhe përbërës të ndryshëm bimorë të dobishëm. Këto lëndë ushqyese bëjnë që limoni të sjellë një numër përfitimesh në shëndet. Përmirëson shëndetin e zemrës
  • image 06 Janar 2020 Muzikanti në Torino luan në kitarë gjatë një operacioni në tru (Video) Një muzikant italian 35-vjeçar luajti në kitarë dhe dajre ndërsa po operohej në tru për heqjen e një tumori, në spitalin "Molinette", në Torino, i cili iu nënshtrua teknikës së ashtuquajtur "fjetje-zgjim", raporton ANSA, transmeton ATSH....
H M M E P S D
  1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30