Kuriozitete - Të gjitha lajmet e datës: 20191129

Kuriozitete - Të gjitha lajmet e datës: 20191129

Lajmet nga të gjitha kategoritë
  • image 11 Janar 2020 Çfarë do të thotë kur e shihni në ëndërr një familjar apo dikë që e dashuroni? Ëndrrat kanë filluar të analizohen qysh kur shkencëtarët kanë vendosur të mësojnë më shumë për mendjen e njeriut. Sigmund Frojd, 'babai' i psikanalizës, kishte thënë se ëndrrat i pasqyrojnë dëshirat tona në botën reale....
  • image 10 Janar 2020 Si rritet dhe zhvillohet bebushi gjatë vitit të parë të jetës? 12 muajt e parë mund të jetë periudha më dinamike e jetës së njeriut. Ndryshimet rrënjësore gjenden në të gjitha fushat e zhvillimit. Zhvillimi fizik: pjesa më e madhe e të porsalindurve dyfishojnë peshën e tyre gjatë 6 muajve të...
  • image 09 Janar 2020 Shpikësi i violinës donte të imitonte zërat e njerëzve? Historianët e muzikës që një kohë të gjatë kanë menduar se shpikësit e violinës kanë dashur të kopjojnë zërin e njeriut, kurse një studim i kryer së fundit ka treguar se muzikantët e Italisë të shekullit 16 dhe 18, e kanë bërë...
  • image 08 Janar 2020 Lajmi për orarin e shkurtuar të punës në Finlandë - Fake news Qeveria finlandeze të martën demantoi një lajm të shpërndarë në mediat botërore rreth planit të këtij vendi nordik për të ulur orët e punës për punëtorët me orar të plotë në 24 orë në javë, apo katër ditë gjashtë-orëshe në...
  • image 07 Janar 2020 Pse duhet të konsumoni limon gjatë dimrit Limonët kanë përbërje të lartë vitamine C, fibër dhe përbërës të ndryshëm bimorë të dobishëm. Këto lëndë ushqyese bëjnë që limoni të sjellë një numër përfitimesh në shëndet. Përmirëson shëndetin e zemrës
  • image 06 Janar 2020 Muzikanti në Torino luan në kitarë gjatë një operacioni në tru (Video) Një muzikant italian 35-vjeçar luajti në kitarë dhe dajre ndërsa po operohej në tru për heqjen e një tumori, në spitalin "Molinette", në Torino, i cili iu nënshtrua teknikës së ashtuquajtur "fjetje-zgjim", raporton ANSA, transmeton ATSH....
  • image 05 Janar 2020 12 citate më të bukura të dashurisë të të gjitha kohërave Kjo do të ju shkrijë dhe do të ju shpie në disponim të vërtetë romantik... Sa na përket ne në kosmos, dashurinë duhet ta festojmë gjithnjë. Dhe për këtë, lirisht - bëhuni romantik me shije të mirë tejmase! E kjo vlen për të gjitha...
  • image 04 Janar 2020 Shpëtoi të moshuarin, qeni në Suedi shpallet hero Një qen i policëve është shpallur hero pasi ka gjetur një burrë të moshuar në qendër të Suedisë. Ai ishte shpallur i zhdukur. Policët e kërkuan atë për pesë orë të tëra, para se qeni të fillonte aksionin e kërkimit, raportojnë...
  • image 03 Janar 2020 Gjeniu shqiptar 8 vjeçar që ka lexuar mbi 1000 libra Dionis Senjo është djali i një çifti onkologësh nga Tirana. Është vetëm 8 vjeç dhe ka plot 9200 ndjekës në faqen e tij në Facebook. Ai nuk promovon modë apo llastime luksoze, por dije deri në kufijtë e gjenialitetit. Një djalë i...
  • image 02 Janar 2020 Rrëfimi i të riut kosovar: Në Kosovë çoban, në Amerikë punëtor i ‘Facebook’-ut Në Kosovë ishte çoban e punonte ndërtimtari. Por jeta e të riut kosovar, Pajtim Osmanaj, ka ndryshuar për 180 shkallë. Ai tashmë jeton në Amerikë dhe punon për kompaninë gjigante të 'Facebook'-ut. Djali i ri e simpatik do të bënte një...
H M M E P S D
  1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30