Kuriozitete - Të gjitha lajmet e datës: 20200105

Kuriozitete - Të gjitha lajmet e datës: 20200105

Lajmet nga të gjitha kategoritë
  • image 02 Shkurt 2020 Vaj ulliri dhe vezë, ilaçi fantastik që të gjithë po e provojnë Me rreth shtatë gram proteina, vezët janë një nga mënyrat më të shëndetshme për të filluar ditën tuaj - përveç nëse i skuqni në shumë vaj. Por ndryshimi i llojit të vajit që përdorni për të gatuar këtë element kryesor të...
  • image 01 Shkurt 2020 Qeni hero që shpëton koala Një qen në shtetin e Australisë vlerësohet nga banorët si hero meqë kishte gjurmuar në vendet të cilat ishin të përfshira nga flakët me qëllim gjetjen e koalave. Qeni kishte zbuluar 10 koala të cilat u kishin mbijetuar flakëve,...
  • image 31 Janar 2020 Dietë me vezë të ziera: Humbni 10 kilogramë për 14 ditë Nëse dëshironi të humbni peshë shpejt, një dietë e cila në qendër të vëmendjes i ka vezët e ziera, mund të jetë e duhura për ju. Pavarësisht se kjo dietë përmban një numër të vogël të produkteve të ndryshme, është dëshmuar ...
  • image 30 Janar 2020 Ndahet nga jeta “gruaja më e vjetër në botë” Është ndarë nga jeta në ajo që raportohet të ketë qenë gruaja më e vjetër në botë, në moshën 127 vjeçare. Fotima Mirzokulova thuhet se ishte lindur në 13 mars të 1893 në Taxhikistan, në kohën kur në Rusi qeverisja ishte në duart...
  • image 29 Janar 2020 Përvoja me tanke të vogla Një park në Moskë, ka krijuar një pistë të vogël që t'u ofrojë njerëzve përvojën e ngasjes së një tanku. Parku Sokolniki, ka sjellë modele miniaturë të tankut të famshëm T-34 që u përdor nga rusët gjatë Luftës së Dytë...
  • image 28 Janar 2020 Luftanija që ndezi shkëndinë e luftës në mes SHBA-së dhe Spanjës para 122 viteve Më 25 janar 1898, luftanija amerikane U.S.S. Maine, hyri në portin e Havanës, në Kubë. Ajo që ndodhi me të do të ndizte shkëndinë e luftës ndërmjet Shteteve të Bashkuara dhe Spanjës. Misioni i anijes ishte të mbronte qytetarët...
  • image 27 Janar 2020 Pëllumbi robot, e ardhmja e fluturimeve Hulumtuesit e Universitetit të Stanfordit, kanë zhvilluar një robot që bën lëvizje të ngjashme me një pëllumb. Ky robot pëllumb mund të shërbejë si frymëzim për gjeneratën e ardhshme të robotëve fluturues. Hulumtuesit kanë...
  • image 26 Janar 2020 Vendi i diamanteve Afrika e Jugut është vendi më jugor në kontinentin Afrikan. Oqeani Atlantik dhe Oqeani Indian shtrihen në jug të tij, shkruan sot Koha Ditore. Johannesburgu është qendra biznesore e vendit dhe një nga qytetet më të mëdha të tij. Afrika e...
  • image 25 Janar 2020 Nëse femra i bën këto gjëra në lidhjen e përbashkët, atëherë vërtet ju dashuron! Lidhjet shpesh bien në rutinë, afshi zbehet dhe më nuk jemi të sigurt a ekziston akoma dashuria. Ja si do të mësoni që a ju do ajo vërtet. Çdo marrëdhënie kërkon shumë angazhim dhe respektim. Në atë mënyrë qartë do të shihni që...
  • image 24 Janar 2020 42 vetë të pasur sa gjysma e popullsisë së tokës Në ditën që në Davos u mblodhën disa nga emrat më të pasur të globit për të ndjekur nga afër punimet e Forumit Ekonomik, OXFAM publikoi një raport shqetësues për gjendjen e ekonomisë botërore. Sipas kësaj organizate britanike,...
H M M E P S D
      1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29