Kuriozitete - Të gjitha lajmet e datës: 20200110

Kuriozitete - Të gjitha lajmet e datës: 20200110

Lajmet nga të gjitha kategoritë
  • image 29 Shtator 2010 Në vitin 2033 Kina do të ketë 1,5 miliard banorë Lajmin e ka bërë të ditur Shanghai Daily. Sipas Zhao Baige, zëvendësdrejtori për qendrën për planifikimin e vendit, kjo llogari vjen pas një rritjeje vjetore me 7 milionë persona për 10 vitet e ardhshme.
  • image 28 Shtator 2010 Fëmija “edukohet”; që në bark Nuk bëhet fjalë për një periudhë pritjeje por për një “shkollë”; të vërtetë edukimi të fëmijës. 9 muajt e shtatëzanisë së një nëne janë shumë delikatë për formësimin e fëmijës.
  • image 27 Shtator 2010 Edhe zogjtë shtegtarë preken nga ndryshimi i klimës Një studim i fundit ka treguar se edhe zogjtë shtegtarë preken nga ndryshimi i klimës. Zogjtë që emigrojnë në distanca të largëta janë më të prekshëm nga ndryshimet e klimës, më shumë se ata që bëjnë udhëtime të shkurtra.
  • image 25 Shtator 2010 Shpëtohet ariu që ishte ngjitur në pemë Një kalush ariu ishte ngjitur në një pemë në qytetin Missoula, në Montana të Shteteve të Bashkuara, për shpëtimin e të cilëve është dashur angazhimi i ekipit shpëtues.
  • image 24 Shtator 2010 Arrestohet piktori që i ngjante Mladicit Policia e Belgjikës arrestoi një piktor, duke kujtuar se ishte i kërkuari i Hagës, ish komandanti i ushtrisë serbe në Bosnjë, Ratko Mlladiq, i akuzuar për krime lufte dhe gjenocid në Srebrenicë, njoftonte sot portali sarajevo-x.com.
  • image 21 Shtator 2010 Sateliti i Marsit u krijua nga një shpërthim katastrofik Shkencëtarët thonë që kanë zbuluar prova të forta që sateliti më i madh i Marsit, Phobos, përbëhet nga shkëmbinj të mëdhenj të cilët u shkëputën nga Marsi pas një shpërthimi katastrofik.
  • image 20 Shtator 2010 Jupiteri i afrohet Tokës më shumë se rëndom Mesnatën e 20-21 shtatorit, planeti i Jupiterit 1300 herë më i madh se Toka, do t'i afrohet planetit tonë më shumë se kurrë ndonjëherë tjetër. Si asnjëherë në 50 vitet e fundit, Jupiteri do jetë vetëm 592 milionë km larg Tokës.
  • image 20 Shtator 2010 200-vjet të festivalit të birrës Në landin e Bavarisë është hapur një nga festat më të vjetra dhe më tradicionale në Evropë. Kjo krahinë më e njohura për prodhimin e birrës në Gjermani, kremtoi 200- vjetorin e këtij manifestimi, ndërsa pritet që gjatë ditëve të...
  • image 20 Shtator 2010 Burgoset papagalli që ndihmoi trafikantët Në një incident interesant, një papagall është arrestuar dhe burgosur, i akuzuar se ka ndihmuar trafikantët e drogës të arratisen.
  • image 19 Shtator 2010 Me vite jetoi nëpër hotelet e shtrenjta duke mashtruar Polakja Ursula Kulge (59 vjeçe) jetoi katër vjet pa para nëpër hotelet luksoze. Gruaja falsifikoi dokumentet dhe pasi fliste pak gjermanisht thoshte se punonte për një agjenci turistike gjermane.
H M M E P S D
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31